Published On: 23 Janar, 2016

Ja me çfarë filma është rritur Albin Kurti!

  • Në 80-vjetorin e lindjes së regjisorit të njohur shqiptar, Dhimitër Anagnosti nuk ka munguar as ish lideri kosovar i Lëvizjes Vetëvendosja, Albin Kurti.

“Kam ardhur vetëm për ta parë, uruar për ditëlindjen dhe për ta përshëndetur, sepse qëllimi konkret i ardhjes time në Shqipëri është një protestë e organizuar nga dega e partisë time në Tiranë”, tha Kurti.

Albin Kurti u shpreh se ndjente një detyrim të madh të vinte pak çaste në ditëlindjen e regjisorit të madh shqiptar Dhimitër Anagnosti.

“Nuk mund të rrija pa ardhur që ta takoja, ne jemi rritur me filmat e tij”, tha ai.

Pasi i shprehu mirënjohjen për artin e bukur që përcillte në kohën e ndarjes së Shqipërisë me Kosovën, Kurti rrëfeu se në vitet ’80, kur Kosova ishte e varur nga Serbia, filmat shqiptarë i ndiqnin në mënyrë ilegale, sepse mund të dënoheshin për këtë.

“Sajonim antena të ndryshme dhe i ngjisnin fshehtas për të parë lajmet dhe filmat nga Shqipëria. Ne jemi rritur me filmat shqiptar”, tha Kurti./ Shqiptarja

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...