Published On: 8 Janar, 2016

Ja listat e vrasjeve, Rugova ishte i pari, por lista ishte tre shifrore

Gazetarë dhe opinionistë vazhdojnë të sjellin dhe risjellin provat për ekzistencën e listave të vrasjeve politike, ku në krye të tyre gjithherë gjendej presidenti Ibrahim Rugova. Ndërsa, pasohej nga Fehmi Agani dhe të gjithë bashkëpunëtorët e tij të ngushtë shumë prej të cilëve u ekzekutuan.

“Ja një kopje e listës që kishte 101 emra shqiptarësh në krye me Presidentin Rugova për tu likuiduar. Në vitet 1999 kjo listë ishte shpërndarë edhe në qarqe të caktuara në Zvicër nëpër grupet e LPK së që thirreshinj në UCK, nënshkrimi ishte nga Kolonel Bislim Zyrapi në listat likuiduese!!! Andaj ai Q. Kelmendi nuk po rren por po kallxon drejte se ishin hartues të listave, disa u likuiduan e disa shpëtuan…”, shkruan gazetari Xhevat Rexhaj në postimin e tij.

lista2

Ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Bislim Zyrapi, ka dëshmuar edhe në rastin “Kleçka”, në të cilin ishin të akuzuar Fatmir Limaj dhe nëntë ish-bashkëluftëtarët e tij.

Për Zyrapin ishin rezervuar dy ditë që ai të merrej në pyetje nga ana e prokurorit Maurizo Salustro, kryetari i trupit gjykues, dhe pala mbrojtëse.

Gazetari Milaim Zeka kohë më parë ka deklaruar se do të ishte i akzuar edhe Hashim Thaçi e udhëheqës të tjerë të UÇK-së përfshirë Zyrapin, dhe njëra prej akuzave është se ata kanë pranuar ekzekutime, sipas hartimeve të listave të vrasjes.

“Burime tona të informacionit, na bëjnë me dije se, lista e cila është përpiluar ndaj atyre të cilët do të akuzohen për krime lufte, është mbajtur top sekret, nga të gjithë vendorët, po edhe ndërkombëtarët, për aresyen e vetme, se duke u nisur nga ekspriencat e hidhura të së kaluarës, askush nuk donte që ky proces të dështoj.

Kështu që njeriu nr .1, i cili do te akuzohet, nën dyshimet se ka kryer krime të luftës është:

 1. Agim Çeku, ish shef i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, si dhe ish kryeministër i Kosovës.

2, Azem Syla, ish komandant i UÇK- së.

 1. Hashim Thaqi, drejtor në Drejtorinë Politike të UÇK -së. Kryetar i PDK-së, ish kryeministër, dhe aktualisht Ministër i

Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës.

 1. Kadri Veseli, ish shef i Sherbimit Informativ Kombëtar të UÇK -së, aktualisht Kryetar i Parlamentit të Kosovës, dhe nënkryetar i PDK- së, partisë më të madhe në vend.
 2. Xhavit Haliti, ish antar i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, përgjegjës për Shqipëri, dhe ndërlidhës i kësaj organizate me organizmat e ndryshëm ndërkombëtar. Aktualisht, nënkryetar i Parlamentit të Kosovës.
 3. Dr. Shaip Muja, ish përgjegjës për Shendetësi pranë Shtabit të Përgjithshëm të UÇK -së, aktualisht deputet i pavarur në Parlamentin e Kosovës, por që vjen nga radhët e PDK -së.
 4. Ajvaz Berisha, komondant i njesiteve speciale të UÇK -së, profesor I Universitetit Publik, aktualisht konzull në Frankfurt.

Këta ishin nga radhët e PDK- së

 

lista1 lista3

Nga radhët e AAK- së:

 1. Daut Haradinaj, ish komandant i UÇK- së, i akuzuar pas luftës për krime lufte, ku ka vuajtur disa vite dënim me burg. Aktualisht, deputet i Parlamentit të Kosovës.
 2. Blerim Kuqi, ish komandant i UÇK- së, ish kryetar Komune në Suharekë.
 3. Lahi Ibrahimaj, ish anëtar i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK se, i akuzuar nga Tribunali i Hagës, së bashku me Ramush Haradinaj. Aktualisht, deputet në Parlamentin e Kosovës.

Nga Vetëvendosja
1. Rexhep Selimi, ish antar i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK- se. Aktualisht, deputet në Parlamentin e Kosovës.

Nga Partia Nisma:

 1. Fatmir Limaj, ish antar i Shtabit të Përgjithshëm, ish ministër në Qeverine e kaluar. Aktualisht kryetar i partisë Nisma, dhe deputet në Parlamentin e Kosovës.

Dhe krejt në fund: Bislim Zyrapi, ish shef i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK -së, të cilin e zëvendësoi Agim Çeku.

Kjo është lista A, në listën B, do të akuzohen poashtu komandant të rangut të lart, kryesisht nga zona e Drenicës, mirëpo për hir të mos dëmtimit të hetimeve, listën do ta publikojmë më vonë.”, shkruante Zeka.

 

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. SABIT thotë:

  NESE KJO LIST EXSISTON
  ET HERE, KAMFRIG SE KTA KOMANDANTA QENKAN TE INFILTRUAR NA SHERBIMI I UDBs SERBE,,SE SPO GJEJ TJETER SHPREHJE..

  PSE VETEMINTELEKTUALT TE VRITEN??
  PSE?

  DO JU NZAN MALLKIMI O PUSHTETAR TE POSHTER

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(2)
 2. Gaxherri thotë:

  Kjo liste e ekzekutimeve paska edhe te gjalle,edhe te vdekur nga kanceri,te vrare nga kriminelet serbe.Ndersa lista tjeter per gjykim eshte edhe qesharake.Keshtu pra shqiptaret jane e zeza veti.Nuk eshte habi po te vertetoherj se shume politikaj te LDK-se jane vra nga bashkepartiaket er vete ne lufte per pushtet.Te gjitha keto apsurditete deshmojne se cila eshte arsyea e coptimit dhe okupimit te tokave shqiptare dhe i tejzgjatjes se roberise.Gjithemone jane gjete kuislinge dhe te shitur tek okupatoret.Larvat e tyre edhe sot perpiqen ta njollosin luften e shenjte te UCK-se dhe heroizmin sublim te djemeve te luftes.Per fat te keq ende ka mijera argate te Serbise te cilet shpresojne se do kthehen gospodaret e Beogradit.Fara e keqe veshtire c rrenjose

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(6)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...