Published On: 29 Janar, 2016

Ja lidhja mes lokalit Kobra City dhe thyerja e derës së Teatrit të Gjilani!

Aq të rralla janë lajmet për teatrin sot, saqë gazetarëve iu shpëton edhe ndonjë lajm ekskluziv që mund të ndodh, duke qenë se rënia e interesimit për të është alarmante dhe kështu është në rënie edhe interesimi për të përcjellë ngjarjet nga ana e gazetarëve. Për teatrin mund të shkruajë ndonjë gazetë lokale, apo të japë një raport zyrtari për media i teatrit apo i departamentit të kulturës, por jo edhe ndonjë televizion apo gazetë me nam.

Në fakt, për t’mos e tradhtuar lexuesin, Kobra City dhe Teatri i Gjilanit, sikundër edhe incidentet që ndodhën në të njëjtën natë, nuk kanë asnjë lidhje mes vete, përkundrazi kanë kontradikta sa i përket asaj që i ofrojnë publikut. Megjithëkëtë titulli në këtë tekst nuk është mashtrim, por të paktën në këtë rast të na shërbejë Kobra City për të tërhequr lexuesin që të marrë informacionin për Teatrin.

Gjatë ditës së djeshme, të gjitha mediat u morën me zjarrin që ra në lokalin e natës “Kobra City” në Prizren, madje duke i kushtuar deri në 3-4 shkrime brenda ditës, duke e përditësuar lajmin me detaje të reja. Mediat bënë garë se kush më parë do ta intervistonte “Kallashin”, personazhin e njohur të vallëzimit. Madje e stamponin videon me logon e televizionit që bënte intervistën, që mos t’u merrej autorësia e këtij raportimi ekskluziv, nga vendi i ngjarjes. Gati sa nuk shpallëm ditë zie kombëtare. Në rrjetet sociale filloi edhe shakaja me fotomontazhe, për të qenë më interesant shakaja e menjëhershme, se qeveria do të ndante një fond për riparimin e Kobra City.

Në të njëjtën natë kur u dogj Kobra City, është thyer edhe dera e teatrit të Gjilanit, në një shfaqje në kuadër të manifestimit kulturor “Flaka e Janarit” në Gjilan, por kjo nuk zgjoi interesimin e mediave as të publikut.

Një artist dhe një gazetar, vështirë se do ta kishin menduar që do të vinte një ditë kur një lajm për një lokal nate, apo një çengi do ta mbulonin lajmin për një shfaqje teatrale që do të stërmbushte një sallë teatri. Në këtë kohë, pikërisht kjo e fundit duhet të bëjë lajm – as kjo nuk ndodhi.

Fotografia e derës së thyer u shpërnda nga artdashësit në Gjilan, si një lajm i mirë. Për këtë, “lidhjen” mes interesimit të djegies së lokalit Kobra City dhe thyerjes së derës së Teatrit, e potencoi edhe aktori i Gjilanit, Kushtrim Qerimi, i njohur në shfaqjen televizive O’SA MIRË, i cili gjithashtu është i njohur edhe në rolet e shumta në teatër dhe është edhe anëtar i Teatrit të Gjilanit.

Në një postim në facebook, ku postoi foton e derës së thyer të Teatrit, ai dha edhe këtë koment:

“Thyhet dera e Teatrit nga masa e njerezve duke tentu me hy ne Teater me pa shfaqje.
P.s. Ish dasht’ me qene ky lajm kryesor e jo djegia e ndytsinave”

Për t’i shtuar ironinë këtij fakti, do ta mbyllim këtë shkrim duke ngushëlluar aktorët e Gjilanit se ata të paktën do të mund të punojnë – por ç’do të bëhet me Kallashin, që ka mbetur pa kulm mbi kokë!/Sovrani.info/

Komenti i aktorit Kushtrim Qerimi në facebook.

kushtrim qerimi

Pamje nga salla e stërmbushur e Teatrit të Gjilanit, ku publiku rri ulur në tepih edhe përpara ulëseve të rendit të parë.

 

12647522_1969366339955099_4007788445994038156_n

 

cover-1-702x336

flakaaa

Pamjet e derës së thyer nga turma për të hyrë në teatër.

12631532_10153873130081484_505678533761705837_n (1)

12647540_10204016211804058_639716999093960470_n

Donjeta Kasumi, e njohur si Kallashi, çengi në lokalin Kobra City

Kallashi-me-euro

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...