Published On: 30 Prill, 2016

Ja kush vriste pas shpine kuadrot ushtarake!

 

Besnik Lajçi
Kur hyra në shtab, aty dëgjohej një zë i lart duke bërtitur: “O njerëz, a jeni njerëz apo jo! A e dini se ne këtu nuk kemi armë! Çka dreqi i bo me ato armë? Qe tre muj na thoni ju dërgojmë e ju askund! O pisa, o turista jeni ju, bre! U knaqet ju atje nëpër hotele e restorane, nëse keni vithe hajdeni këtu o pisa! Thuaj atij Lepurit se s’ka pas faj Ademi që e ka qujt Lepur, se ka ik si lepuri!” U përplas telefoni satelitor në një qoshe të asaj dhome. Ky ushtarak tha: “Në hall jam me ata njerëz. Du me m’tregu se çka me ba këtu! Nuk e din se këtu asht kangë tjetër. Në hall jam me këta të plagosun. Ku me i çu? Ata në Tiranë që e qujn veten Shtab e Komandanta, dhe merren me gjona që nuk jan të damshme për anmikun. Bajn ndasina, jo ky ushtar i UÇK-së, jo aj i Bukoshit apo i Farkut. Këtu serbët s’po i dallojn hiq, po vrasin kend po mujn. Nuk e pyesin me kend je. Sa njerëz interesant!

Bënte me kokë ky ushtarak i UÇK-së. Brenga më e madhe ishin ushtarët e plagosur. Popullata, fëmijët dhe pleqtë, ishin në gjendje të keqe shëndetësore, fizike dhe psiqike. Ku shiqoje u shifshin shtëllungat e tymit të shtëpive që po digjeshin. Pas një jave, nga mesi i muajit shkurt, 1999, u nisëm me një karavan të disa ushtarëve të plagosur dhe me një pjesë të popullatës. Arritëm nëpër borë e shi, deri në kufi me Shqipërinë. Aty patëm fat që na erdhën në ndihmë disa fshtarë dhe lajmruan ushtrinë shqiptare, e cila erdh me kamiona e na morën deri në një fshat të afërt. Unë përfundova pas 2 ditëve në Tiranë. Kur hyra në Tiranë, aty pashë shenja të civilizimit. Disa makina dhe njerëz duke ecur të qetë. Një jetë normale që çdo njeri dëshiron ta përjetojë. Një dallim i madh me jeten që ne si ushtarë e jetojshim në atë kohë.
Pasi që u vendosa në një banesë në Tiranë, e ndjeja veten të lodhur e të raskapitur, dhe mezi më zinte gjumi. Isha shumë në gjendje të keqe shpirtërore. Trupi dhe truri ishin mësuar të jenë gjithmonë në gjendje gadishmërie. Kishte tri ditë që kurë nuk kisha dalë nga ajo dhomë ku banojsha. I zoti i shtëpisë, me zonjën e shtëpisë ishin të shqetsuar për gjendjen time shëndetësore. Trupi im kishte një temperaturë dhe një dridhje si thupra në ujë. Pas disa çastesh erdh mjeku, të cilin e kishte thirrë i zoti i shtëpisë. Ai ishte nisur me dëshirë kur i kishte thenë se e kam të sëmurë një djalosh që ka ardhë nga lufta. Mjeku më kontrolloi dhe më dha disa tableta. Më pyti për luftën, për mjekët në Kosovë, se si atje përballohen gjatë luftës, duke më thënë: “Unë isha mjek personal i Kolonel Ahmet Krasniqit.” Kur ia përmendi emrin, u ndi disi keq, e uli kokën e tha: “E kam njohur mirë kolonelin para vrasjes. I kam bërë shpesh vizita në shtëpi. Ishte në një gjendje shumë të keqe, por ja, po ju vrasin atje e këtu këta faqezi!”
Pas katër ditësh pushimi, e mora veten mirë me shendet, dhe dola në qytet. Çdo hap e çdo pëllëmbë, lokalet plot me njerëz. Në qendër të Tiranës ishin disa lokale të njohura Ishte edhe një gjelltore e një ish të burgosuri, Xun Çetta. M’u duk se krejt Kosova ka ardhur këtu. Thuajse të gjithë ata që i shifsha në rrugë i njihsha, dhe të gjithë më dukeshin të njohur. Ja dhe Kaffe Nikolino! Aty ishte qendra e ish luftëtarëve. Kur hy aty, çka me pa! Plot e përplot ish luftëtarë. Komandanta, gjenerala, deri te ushtarët e thjeshtë. Ishin ulur grupe-grupe jashtë. Flisnin grupe-grupe dhe dëgjohej një lloj zhurrme e frikshme. Porosita një lëng ta pi. Pas disa minutave më erdh një nga Kosova. Më pyti nga je dhe i tregova. Tha: “Nëse don me dalë për Itali, mos më ndëro me tjetërkend se e kam lidhjen e fortë. Për 2.000 marka të qes pa therrë në komë.” I thash: “Nuk do të ndroj, mos u bo merak!” Shumica e atyre njerëzve që ishin ikur aty, kishin hallin se si të ikin jashtë diku. Sa komandanti i vetëquajtur ishte aty duke u sjellë rrugëve të Tiranës. Komandant Ujku, Komandant Hikleri, Komandant Qorri, Bandashi e Sakati dhe Sorra e dreqi dhe i biri i dreqit. Mjerim për Kosovën! Kosova duke u djegur në flakë, kurse këta farë komandantash, çfarë qenkan e çfarë qenkan këtu? O sa më vjente turp të jem aty në mesin e tyre!
Duke i dëgjuar renat e fantazitë e tyre, krijoje bindjen gjoja se qenkan dikushi. Shumica e tyre ishin aty që nga muaji shtator, 1998. Duke ecur rrugës aty, i pashë dy komandanta të vetëshpallur. Njëri kishte ikur pas 5 ditëve qëndrimi në Dukagjin. Ishte shpall fletë aresti për atë, sepse ai kishte ikur në Shqipëri me armë dhe me disa ushtarë. Iu thash se kështu u fol për ty, kurse ai ia priti: “Ata atje nuk din kurgja. Mos të folin shumë se ne e dim ma mirë punë tone këtu!” Më bëri me qesh sepse këta ishin këtu duke hangër qofte të pulave të pjekura te një gjakovar që e quanin Dini, kurse ata atje duke luftu me serbin, duronin ftohtin dhe urinë. Krijova bindjen se këta farë komandantash të pulave të pjekura, nuk e kishin energjinë ta luftojnë serbin, por t’i luftojnë e t’i zhdukin ata shqiptarë që ishin të një partie tjetër. Energjija e tyre zbrazej në luftë kundër atyre që nuk janë nën komandën e tyre. Ishin të etur për gjakun e shqiptarit, ashtu siç ishte diktaura sllavo-komuniste. Sa dallim i madh kishte ndërmjet luftëtarëve tanë në Kosovë dhe këtyre pisave që kishin ikur këtu në Tiranë! Mjerim. Mjerim i madh. M’u kujtua fjala e një mikut tim nga Suedia, kur më pat thënë: “Komunistët shqiptarë nuk kanë atdhe. Ata i bashkon krimi ndaj njrëzimit, duke kryer krime ndaj popullit të vet.” Edhe këta farë komandantash të vetëshpallur me pesë ditë qëndrim në Kosovë, apo “turista”, siç thoshte një luftëtar i tri luftërave në trojet tona. Këta kishin mbetur si qurrat në mjegull. Populli këtu i njihte dhe e dinte se nuk ka asgjë nga këta.

LEXO EDHE :

http://www.shqiptari.eu/vrasjet-politike-i-beri-shtabi-i-uck-se-i-bashkepunetoreve-te-udb-se-serbe-edhe-rugoven-e-donin-te-vdekur/
Nga ana jonë respekt, admirim dhe lavdi në emër të gjakut të shqiptarëve të vrarë e të masakruar në Kosovë. Komandantët e pulave respektin e kishin nën zero nga popullata pse kishin ikur nga Kosova në Tiranë. Jo për të gjithë e kemi fjalën. Fjalën e kemi vetëm për frikacakët, matrapazët dhe rezilat. Ata bastardhë të kombit dhe s’kishin kurrfarë respekti nga banorët e kryeqendrës shqiptare. Pas dite takoj një farë kodoshi të këtillë që më tha: “Eja me mua deri te rruga e Kavajës, se po du me porosit nji palë syzash, se me këto që i kam, nuk po shof mirë kur po e përdori snajperin!” Shkuam në atë dyqan syzash. Ishte në rrugën e Kavajës, në anën e djathtë, në drejtim të Kavajës. Ky farë komandanti i tregonte shitëses se i duhen ashtu e kështu, të mira e të bukura, se kur e qëllon njeriun me snajperkë, duhet ta qëllojë aty ku duhet. Unë ndërhya duke thënë: “Zonjë! Të lutem bëri ashtu siç dini Ju, të mira, sepse kanë shumë rëndësi për zotëriun, sepse me këto syza Tuaja do të precizohet shenja kundër ushtarëve serbë.”. Ky farë komandanti tha: “Një here duhet me i vra disa shqiptarë e pastaj serbët.” Kjo fjali e këtij më çuditi dhe u ndjeva keq para asaj zonje e cila tha: “Jo, o zotëri të përdoren syzat e mia kundër shqiptarëve, por kundër ushtarëve serbë që po ju masakrojnë!”.
Shitsja na tha se nesër pas dite do të jenë gati syzet. Rrugës duke ecur në këmbë, e pyta këtë fare komandanti: “Më fal, çka ishte kjo bisedë e jotja me atë zonjën që i the se do ta përdori snajperin për shqiptarët?” Ky më tha: “Një herë duhet me i zhduk disa njerëz këtu. Disa njerëz që janë kundër neve do i zhdukim, do i vrasim, pastaj do fillojmë me serbin.” Cilët janë ata, të lutem më trogo! “Ata janë qekta të Bukoshit që po mundohen me na lanë anash tue na përbuzë si joprofesionalista për luftë. Por ne i kemi izolu ata dhe i kemi kërcnu me të gjitha mënyrat, se pa lejen tonë ata nuk guxojnë me e shkrep asnji plumb. Por këta do i afrojm sepse kanë njohuni të madhe mbi artin e luftës dhe në fund do i likvidojm nji nga nji. Për ate unë i porosita syzat 200 dollarë, që t’i kem të mira kur do fillojë aksioni kundër tyre. Ne e kemi edhe nji taktikë tjetër me të cilën do ta kemi shumë ma lehtë. Ne kemi porosit disa kapela ushtarake, disa bereta me disa ngjyra me fosfor, ku pas 50 apo 100 metrave, do të shëndrisë dhe do shihet se koka e dikujt po lëviz, dhe aty do i godasim.” Ja pras e çfarë kopilash ka lindur historia që na i vrau bijtë më të devotshëm që kishte Kosova gjatë luftës dhe pas saj!

Ribotohet pas arrestimit të komandant “Dajes”, shefit të shtabit të UÇK-së!

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/le-monde-fark-u-u-krijua-me-mbeshtetjen-amerikan-nen-hierarkine-e-rugoves-xhavit-haliti-agjent-i-shik-ut/

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-shokuese-bashke-me-azem-sylen-per-udb-bia-n-punonin-shpresim-uka-shaban-sylaj/

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  Kam pritur nga njerzit bashkepuntor te Afert te tndjerit Kolonel Ahmet krasniqi qe ti thone edhe anen e dobet te ti
  Une ne baze te leximit te shkrimeve tham Ahmet Krasniqi
  Si minister i mbrojtjes vete pohon se Nuk ka vule , nuk
  ka perkrahje nga kryeministri Nuk ka kushte pune qe duhet
  ti kete ministri i mbrojtjes Eshte i keqepritur nga shteti
  shqipetar , i bllokuar ne pune e me propagande Rrjedh nje
  Pytje Pse Koloneli e pranon punen pa kushte dhe behet viktime e pabesise ! Pra kolonelit i ka mungue
  strategjija kryesore per vehtembrojtje personale dhe kete
  e shiqoj si dobesi te qendrimit te Tij Bjeshka nuk shtyhet
  me gjyks Por duhen eskalvator qe zbirojne e hapin rruge !
  Edhe ne kraleve te zbarkonte koloneli kushte ma te keqija
  nuk do kishte se sa ne tiranen e Fatosave kodoshave e
  mejdan sahanave te shqiperise !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(2)
  • bujari thotë:

   e shikoj qe nuk ja keni njohuri fare nga ana e njohjes se ligjit dhe nga ana ushtarake,ne raste lufte ne cdo vend te botes nuk i lihet komanda Ministrit te Mbrojtjes,por situaten e komandon dhe e kontrollon Presidenti i vendin ,edhe ne rastin konkret Rugova,edhe Presidenti ja jep urdherat Shefit te Shtabit,ku anetar te ketij shtabi eshte dhe ministri i mbrojtjes dhe gjeneralet,me te drejte ke shkruaj qe ministri nuk kishte pse ta merrte nje detyre kur nuk kishte as ushtri dhe as baze matriale,eddeh ta shpjegova edhe me siper se ne kete raste Tirana Zyrtare me ligj njihte vetem presidentin dhe Shtabin e luftes ku keto institucione ishin inekzistenete deri ne kete kohe

   Përgjigjiuni
   Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 2. Sefedin Krasniqi thotë:

  O Shqiptari.eu,

  Aman mos i thuani Dajë ose kur t’i thuani Dajë futne në thojza se do më gërrdoten edhe dajtë e mi, e i kam dajtë e mirë!
  SK

  Përgjigjiuni
  Pelqej(25) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...