Published On: 27 Janar, 2016

Ja kush këndoj shqip në Beograd, disa muaj pasi Kosova shpalli pavarësinë (Video)

Në vitin 2008 i gjithë Beogradi ishte në trazira pasi Kosova shpalli pavarësinë në muajin shkurt.

Në mes trazirash, Beogradi organizoi festivalin evropian të këngës “Eurovision” në muajin maj, duke mos hequrdorë nga kjo, edhe pse ju kishte kërkuar nga EBU.

Atë vit Shqipërinë e përfaqësonte këngëtarja Olta Boka, ndërsa RTSH kishte vendosur që për herë të parë në këtë festival të këndoj në gjuhën shqipe këngën përfaqesuese “Zemrën e lamë peng”, shkruan Magazina.al

Këngëtarja Boka, më pas ka rrëfyer për emicionet e dyfshta të përfaqesimit dhe të kënduarit në një skenë e cila ishte e mbushur me publik të trazuar në Beograd.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...