Published On: 18 Shkurt, 2016

Ja kush është mjeku nigerian që po e akuzon Hashim Thaçin!

Mjeku nigerian me emnin Philip Njemanze u ba shumë i famshëm në Kosovë mbas deklaratës së tij për mediat serbe se do të japë deshmi për “trafikim organesh” kundër ish–udhëheqësit të UÇK’s, tash zavendëskryeministër i vendit, Hashim Thaçi.

Nji fushatë intensive e ndërmarr kundër Thaçit, pak ditë para votimit të tij për president, gjithsesi që u pa si tendencioze dhe me prapavijë politike.

Megjithatë, askush nuk u mor me biografinë e nigerianit Philip Njemanze, i cili asht i martuem me nji shtetase jugosllave, studente nga Novi Sadi.

Republika.info ka siguru CV’n e Philip Njemanze, e cila duket shumë e pasun, ndonëse për shumëçka që figuron në të nuk mund të gjendet asnji deshmi në motorët e kërkimit dhe hulumtimit online.

Simbas CV’s së tij, Njemanze figuron se ka jetu në qytetin Rostov në Rusi, i cili njihet si qendër e shërbimit sekret rus, ku edhe i strehojnë të huejt që i sherbejnë pushtetit të Putinit.

Madje, në këtë qytet, mbas perkeqësimit të gjendjes në Ukrainë në vitin 2014, autoritet ruse e kishin vendos edhe ish-presidentin e Ukrainës, Viktor Yanukovych, i cili njihet si mik i afërt i Putinit.

Gjithashtu, në CV’n e tij figuron se Njemanze ka studiu n’Institutin Shtetnor për Shëndetësi në Rostov të Rusisë dhe flet rrjedhshëm gjuhën ruse.

Për ma tepër, ai ka pranu edhe disa çmime nga universitete dhe institute të ndryshme ruse, kryesisht në Rostov.

Situata e tensionueme politike në Kosovë, gjatë gjithë këtyne muejve ka qenë lajm me interes për Rusinë, kurse dje asht transmetu LIVE edhe protesta e opozitës në Prishtinë prej televizionit “Rusia Today”, mbas të cilit qendrojnë njerëzit e Putinit.

Ky televizion ka rreth 3.5 milionë ndjekës në Facebook.

Debati rreth propagandës ruse në Ballkan ashtë temë botnore e diskutimit, por ditë ma parë shqetësime për rritjen e propagandës dhe prezencës ruse në Ballkan kishte shpreh edhe Janusz Bugajski i Qendrës për Politika dhe Analiza Europiane në Washington, simbas të cilit Rusia dhe perëndimi kanë synime krejt të ndryshme lidhun me Ballkanin.

Ish-zyrtari i Departamentit të Shtetit, Paul Goble, kishte thanë se Moska po ban ç’mos për të ndryshu opinionin në Ballkan.

“Mendoj se përpjekjet e Moskës për të ndryshu orientimin e popujve të Ballkanit deri tash kanë deshtu”, ka thanë Goble.

Anketat e opinionit publik tregojnë se ndikimi rus po forcohet në Ballkan.

Në Serbi rreth 72 për qind e popullatës rezulton se ka pikëpamje pozitive për Rusinë dhe institucionet e saj. /Republika.info

 

Mjeku-Nigerian

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...