Published On: 2 Maj, 2016

Ja emrat e deputetëve shqiptarë të dënuar nga gjykata

Teksa dhe pak ditë na ndajnë nga procesi i dekriminalizimit, ku pritet të shihet nëse politikanët dhe zyrtarët shqiptarë janë të lidhur me krimin, në Parlamentin Shqiptar një pjesë e madhe e deputetëve apo ministrave të sotëm janë dënuar për shpifje.

Bëhet fjalë për një sërë procesesh gjyqësore të zhvilluar që nga viti 2011 e deri më sot, ku bie në sy fakti se shumica janë nga Partia Socialiste.

Sa u takon emrave, ai që është dënuar më shumë është ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri. Ai është dënuar plot 4 herë nga gjykata dhe i ka kushtuar relativisht shtrenjtë. Padia e parë ndaj tij u bë në vitin 2011 nga deputetja Albana Vokshi, pasi Tahiri, ashtu si kolegët e tij, e akuzoi atë se kishte përfituar bashkëshorti i saj nga puset e naftës. Një herë ai u dënua me 50 milionë lekë të vjetra dhe një herë tjetër me 10 milionë lekë të vjetra. Ndërkohë, padia e katërt u bë në vitin 2013 nga ish-ministri i Bujqësisë, Genc Ruli.

Në vitin 2011 ndodhi një rast shumë i veçantë pasi deputetja demokrate, Albana Vokshi, paditi rreth 10 deputetë socialistë. Në këtë mënyrë, u dënua deputeti Artan Gaçi me 2 milionë lekë të reja.

Një tjetër emër që u dënua ishte deputeti Eduart Shalsi, por që më pas Apeli i rrëzoi padinë. Po me 10 milionë lekë për akuzat ndaj Vokshit u dënua dhe deputeti Erjon Braçe. Po ashtu u dënua dhe ministrja e sotme Mimi Kodheli, por që më pas Vokshi u tërhoq dhe kërkoi 1 euro dëmshpërblim prej saj.

Një tjetër emër që njihet për akuza për shpifje është deputeti socialist, Taulant Balla. Në vitin 2011 deputeti Balla u dënua me 7 milionë lekë të vjetra për shpifje ndaj ish-zëvendësdrejtorit të Policisë së Shtetit, Agron Kuliçaj. Në vitin 2013 ai u dënua për shpifje ndaj djalit të ish-kryeministrit Sali Berisha me 20 milionë lekë të vjetra, por që kur erdhi PS në pushtet Apeli e rrëzoi padinë.

Një tjetër emër i dënuar është ministrja aktuale Ermonela Felaj. Gjykata e Tiranës dënoi në 2011 me 1 milion lekë gjobë ish- deputeten e PS-së.

Sa i takon Partisë Demokratike janë dënuar për shpifje dy deputetë: Arben Ristani dhe Edi Paloka. Ata u dënuan me nga 2 milionë lekë të vjetra gjobë pas padisë së bërë nga kryeministri Edi Rama, pasi këta të fundit e akuzuan se ka lidhje me krimin.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...