Published On: 8 Qershor, 2016

Ja debatet në grupin e PD: Basha tregon email-et me Lu

Në tri vite drejtimi të Partisë Demokratike, Lulzim Basha nuk ka qenë më i ashpër sesa dje në mbledhjen e deputetëve, ndaj ndërkombëtarëve. Zakonisht, këtë rol e merrte ish-kryeministri Berisha.

Por kur flitet për Reformën në Drejtësi, gjithçka rrotullohet.

Dje, Basha parashtroi arsyet se pse. Fillimisht, ai u ngacmua nga një pyetje e deputetit Eduard Selami.

A rrezikon PD-ja të përplaset me faktorin ndërkombëtar pas qëndrimeve të Nuland, Mogherinit dhe Hahn, për Reformën në Drejtësi?

“Formulën e vendeve të rezervuara e ka propozuar vetë eksperti i OPDAT, në nëntor. Më 25 janar, në drekën e zhvilluar në rezidencën e ambasadorit amerikan Lu me Berishën e Bashën, u tha nga opsionet e propozuara; ju zgjidhni një që siguron moskapjen politike dhe ne do e detyrojmë Ramën ta pranojë. Më 3 shkurt, ambasadori Lu çoi email që janë 5 opsione, ndër të cilat dhe vendet e rezervuara. Në 14 shkurt i kthehet përgjigje me email ambasadorit Lu, që ne jemi për vendet e rezervuara. Më 17 shkurt i komunikohet PS-së. Të gjitha janë me email me ambasadorin Lu dhe në qoftë se është e nevojshme, ato do të publikohen. Ne kemi qenë të qartë në këtë proces. Ne kemi kërkuar konsensus. Si Nuland dhe këshilltari i Merkel që fola dje në telefon, janë të qartë. Këtë formulë e ka propozuar Rama. E ka konfirmuar Venecia, e ne po kërkojmë atë që është rënë dakord”, -mësohet të jetë përgjigjur kreu i demokratëve.

Megjithatë, Basha ka bërë një ndarje të qartë të qëndrimit amerikan me pozicionimin e Brukselit.

Të dielën, shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini, tha se çdo deputet apo grup parlamentar është përgjegjës për votimin e reformës.

Sipas kreut të opozitës, kjo deklaratë e Mogherinit është shkruar në Tiranë, duke iu referuar ambasadores së BE-së në vendin tonë, Romana Vlahutin.

Për këtë të fundit, Basha ka shkuar më tej, duke u shprehur se ajo është e rreshtuar qartë në krah të Qeverisë.

Por Lulzim Basha duket se ishte më i përmbajturi ndaj saj. Për Romana Vlahutin, qëndrimet e disa deputetëve demokratë kanë kaluar edhe etikën.

Kjo ka çuar në një tjetër reagim të deputetit Eduard Selami.

“Ky diskutim më ngjan si në kohën e Partisë së Punës, vetëm se ndryshojnë xhaketat…”, -është shprehur ai.

Në mbledhje, nuk mungoi as fjala e Sali Berishës, i cili në qëndrimin e tij 40-minutësh ka sqaruar në thelb se modeli i vendeve të rezervuara sjell moskapjen politike të drejtësisë.

Qëndrimin e tij për ambasadorët, Berisha e shprehu jashtë për mediat.

“Për çdo shqiptar që i thotë dritës së diellit dritë, të vërtetës të vërtetë, opozita mbrëmë votoi reformën. E refuzoi kategorikisht njeriu që shkoi me një a dy fjalime në xhep. Opozita votoi variantin që ia kanë kërkuar ndërkombëtarët, që e kanë sugjeruar ata, që ia kanë premtuar ndërkombëtarët. Të gjitha të tjerat janë trillime, mashtrime të paskrupullta të cilitdo që t’i bëjë. Se duhet të them që është mjerane kur një përfaqësues ndërkombëtar i raporton qeverisë së tij të kundërtën e asaj që ka thënë vetë. Por kjo botë është transparente”, -tha Berisha.

Dhe ish-kryeministri e bëri transparencën e tij. Të paktën për emrin e përfaqësuesit ndërkombëtar, të cilit ai i referohej.

Në një postim të mëvonshëm në Facebook, Berisha sqaroi se kur fliste për një përfaqësues ndërkombëtar, ai i referohej një eksperti të huaj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...