Published On: 19 Tetor, 2016

Ja çka thotë Xhavit Haliti për debatin e nxehtë ndërmjet Kosovës e Shqipërisë

Xhavit Haliti, nënkryetari i Kuvendit të Kosovës i ka komentuar debatet e ditëve të fundit për marrëdhëniet Kosovë – Shqipëri.

“Nuk është gabim shkuarja e Edi Ramës në Serbi. Ai nuk ka shkuar atje ta shes Kosovën, apo të dëmtojë interesat e Shqipërisë”.

“Dëshira e Serbisë është rruga drejt Europës dhe pa fqinjësi të mirë kjo nuk mund të arrihet”.

“Nuk e di që Enver Hoxhaj e ka kundërshtuar shkuarjen e Edi Ramës atje, e kam lexuar deklaratën e tij”.

“Faktor i fuqishëm Shqipëria nuk është, por mund të ndihmojë shumë në çështjen e Kosovës”.

Këto komente Haliti i ka bërë në Zonën e Debatit në Klan Kosova.

Nënkryetari i Kuvendit ka folur edhe për pranimin e Kosovës në Këshillin e Europës.

“Procesi i pranimit të Kosovës në Këshillin e Evropës është i gjatë. Kërkesën për këtë pranim e bën Ministria e Jashtme, kryeministri ose presidenti”.

“Ne kemi bërë një veprim tjetër që delegacionin e Kuvendit të Kosovës e ka futur në sallën plenare të Këshillit të Europës”.

“Pra ne kemi bashkëpunuar ngushtë me delegacionin e Shqipërisë, aq sa ne kemi qenë të përkushtuar për të realizuar këtë arritje, merita ka edhe Valentina Leskaj nga delegacioni i Shqipërisë”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...