Published On: 6 Shkurt, 2016

Ekskluzive: Ja çka thonë defteret turke për origjinën serbe të Hashim Thaçit!

“Babai i jot Hashim, Haxhiu ishte shumarë (roje pylli). Babai i Haxhiut Sinani a ishte Sinan Idrizi?

Po babai i Sinanit, a ishte Radosllav Daniloviç, pop serb. A ishte martu me rome, dhe kisha a e kishte përjashtuar? E ky prej inatit të tyre a e pranoj fenë islame dhe e merr emrin Jusuf? Pra, Jusufi, që në të vërtetë është Radosllav Danilloviç, ka vdekur në vitin jo të largët 1929.

Molla Ibrahimi i Mitrovicës myfti në Shkup, shkruan me 1989, për Radosllav Danilloviqin, i konvertuar në islam, por vazhdon myftiu, duke pohuar se nuk i beson atij. Ky informacion vërtetohet nga lista e arkivit serb të Malit të Hilandarit, lista e priftrinjëve (popave) serb. Në Serbicë (Skendederaj) vërtetohet se ishte Radosllav Danilloviçi  – Jusufi se ka vdekur në vitin 1929.

Mulla Ibrahimi, myfti në Shkup ka shkruar se fenë islame e ka pranuar prifti i Serbicës, Radosllav Daniloviç. Ai e mori emrin Jusuf Sinani, por konsiderohet si njeri shumë i respektuar, në mesin e të afërmve. Të shumt ishin të famullisë së tij që shkuan gjurmëve të tij dhe e morën besimin islam.

Unë nuk guxoj ti besoj sepse, kauri mbetet kaur, prandaj e mbaj atë në distancë, citohet letra e molla Ibrahimit, dorëshkrimi ruhet në arkivin historik në Ankara. Edhe si mysliman Jusufi, nuk e fiton administrimin fetar mbi popullsinë lokale, por që shumicën e famullisë së tij, ai arriti ta konvertojë në islam, duke shpresuar që të bëhet hoxhë dhe ta fitojë të drejtën e administrimit fetar në Serbicë-Skenderaj. Deri në fund të jetës nuk ia doli këtij qëllimi. Një dokument për Danilloviçin (Jusufin) ruhet në bibliotekën e Manastirit Hilandar, dhe daton nga viti 1898.

Kjo është një listë e priftërinjve dhe e pastorëve ortodoks serb. Si pastor i Serbicës në këtë listë figuron edhe prifti Radosllav Danilloviç, i cili është njëri nga priftërinjtë më të mirë dhe më të zellshëm, vlerësohet aty.

Jusuf Idriz Thaçi martohet edhe me një grua shqiptare nga rrethi i Çiçavicës, ajo vdes në lindje të parë. Martohet pastaj me një shqiptare tjetër nga Gllogovci. Pra, Jusufi atëherë e lind gjyshin e Hashim Thaçit si dhe katër fëmijë të tjerë”, përfundon zbulimi i Murat Jasharit, vëllai i Komandant “Kumanovës”.

Ndërsa, ditë më parë numri dy i Qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi – kandidat për president të vendit e ka shpërndarë një postim me një foto të gjyshit të tij me veshje kombëtare. Ndoshta si një kundërvënie apo kundërpërgjigje ndaj akuzave të ngritura nga Murat Jashari, vëllai i komandant Kumanovës.

“Nuk na kanë mbetur shumë fotografi të para luftës, si shumë familjeve të tjera të Kosovës – por këtë foto e ruajmë me nder. Ky është gjyshi im: Sinan Thaçi, baba i Haxhi Thaçit, pjesëmarrës në dy luftëra, mbijetues i shumë sfidave. HTH”, ka shkruar Thaçi në atë postim.

Por, Murat Jashari hedh dyshimet e bashkëpunimit edhe dy breza përpara me serb, të familjes së Thaçit, duke i lidhur me praninë ushtarake franceze në Ballkan dhe në Kosovë.

Sipas tij edhe gjyshi i ish shefit të EULEX-it në Kosovë, Bou de Marnhac kishte qenë në Luftën e Parë Botëror bashkë me ushtrinë serbe, dhe se nën komandën e Franchet d’Esperey kishte luftuar me serb kundër çetës së Azem Bejtës.

Dhe më tej, ai beson se gjyshi i Thaçit kishte punuar në Serbi. “Nëse nuk gaboj z. Thaçi edhe babagjyshi yt ishte po në atë kohë punëtor i Serbisë në kohën e Kralit? Nipat e atyre francezëve që përkrahën Esat pashë Toptanin, sot a të përkrahin ty !!! O Hashim Tadiqi???? O Hashim Pashë Toptani !!!!

Nipat e atyre shqipfolësve që luftuan patriotët shqiptar bashkë me Serbinë janë prapë në krye të Kosovës?”, pyeste dhe konstaton Jashari.

Ai po ashtu ka pyetur Thaçin: “A je nipi i OZNA-s? A je produkt i UDB apo i KOS-it? Historia është e njëjtë, vetëm se përsëritet apo jo?”, thotë Jashari.

Shqiptari.eu

Murat Jashari: manastiri337@gmail.com

 

Lexoni më tepër nga Murat Jashari:

KJO A ËSHTË TRADHTI ZOTËRI THAÇI?

http://www.shqiptari.eu/shik-u-me-udb-ne-dhe-dgse-ne-i-debuan-shqiptaret-nga-veriu/

http://www.shqiptari.eu/cila-eshte-ana-e-erret-e-presidentes-atifete-jahjaga-dhe-gjeneral-behar-selimit/

http://www.shqiptari.eu/hashim-thaci-e-bardhyl-mahmuti-a-jane-pergjegjes-per-ndarjen-e-mitrovices-e-debimin-e-shqiptareve/

http://www.shqiptari.eu/pse-ldk-ja-heshte-per-helmimin-e-rugoves-nga-vete-shik-istat-dhe-udb-ashet-video/

http://www.shqiptari.eu/a-ishin-kontribut-lufte-netet-qe-i-kalonit-me-prostituta-kur-populli-masakrohej/

 http://www.shqiptari.eu/ilmi-recica-nr-2-i-shik-ut-shok-i-ngushte-i-sasha-mihallkov-qe-vrau-trimat-ne-kumanove/

http://www.shqiptari.eu/murat-jashari-1443-pyetje-per-hashim-thacin-trego-pse-u-torturua-edhe-kufoma-e-ali-ukes/

 

 
Displaying 18 Comments
Have Your Say
 1. Vushtriasi thotë:

  Eshte e vertet qe ne shqiptaret besoij shume ,si dhe ku kjo rruge na qete dmth pra dalje ne flejme shume Kur eshte puna per Politik Mire Po e dime qe punet nuk Po ecin Mire por Sa i perket se Cka eshte Thaqi kjo eshte Politika Serbe qe ne Te merremi me punen e thaqit e Ära i kryej punet e Beta si me se mirie nje e di qe Thaqi eshte shqipetar por e mbroj qe eshte shqipetar por jo per politiken Cka eshte kahe e Ben flm

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(4)
 2. Bicu thotë:

  Muratit i takon me u marr me qeshtjen e te vellait ,me publiku komplet se si esht vrare ku esht vrar si eshte varrosur i gjall apo i vdekur,mos me e pranu titullin deshmor prej atij qe e ka vra ,edhe ma se paku mos me ju shku me jav hanger buken e trathtarve! Titulli i deshmorit i takon nga populli e jo nga doraset.Lavdi deshmorve te kombit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(1)
 3. Drenica thotë:

  Po shihet ashiqare qe ky majmun, eshte maskara, ndoshta edhe shka, ama per shqiptar nuk eshte! O dreqi nanen ketij, e fare tij te flliqt!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(1)
 4. Misimi thotë:

  Po na jena msu me ja lan fajn tjeter kuj krajt qa asht keq i fajsomi te tjret

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 5. gezimi thotë:

  Hashim Thaqi duhet te largohet, bashk me gjith qeverin e Ises.
  Isa eshte edhe ma i shitur, ky ka qen ne qeveri te milloshit. qdo popull e ka qeverin qe e meriton, ne shqiptaret nuk jemi per gje tjeter vetem llafe filgjanash, qysh eshte gjemati e ka hoxhen

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(1)
 6. Em8n thotë:

  Problem kur xhdo lloj minguli i lepet shanci te shkruaj opinion. Mjer ne shqiptaret. , Xhdo lloj idiotit i jepet e drejta te shan nji hero.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(12)
  • Drenica thotë:

   Hero?! Ti a je qorr, a tka ik truni?! Nese osht hero! Ky ia ka qi nanen Kosoves, ma zi se Milloshi ia ka ba, krejt ne krah te fares se flliqt si ti, more idiot maniak!

   Përgjigjiuni
   Pelqej(17) Nuk Pelqej(3)
 7. FESTIM thotë:

  PO JU DISA CKA PO PREKNIPE MERRNI AFER ZEMRES PO ARGUMENTE NJERI PO OFRON KU I KENI JU KUNDER ARGUMENTET NJERI THA SE FISI THAC ESHT ME I PASTER EDHE UNE PO THEM SE PO PASI QE JAN TE PERZIM ROM ASHKALI MAXHUP SHQIPTAR EGJIPTJAN BOSHNJAK NORMAL QE JON ME TE PASTER KU TI LYPSH ATI I KE PRA NDESH PER TRADHTI SPIUNAZH PERCARS KRIMINEL GJITH KA I KE

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(4)
 8. Gjoni thotë:

  Sa a eshte bash shka a gjys shkau ky Hashim Thaqi e di sakt, veq e di qe ky veq per serb po punon, dhe qe eshte me prejardhje prej gabeli, jam shume i sigurt.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(28) Nuk Pelqej(11)
 9. tipi thotë:

  Nuk po bazohem ne shkrimin e Ibrahim kelmendit por ne veprat e thaqit qe as dy fjal nuk din me i lidh e me dhunë qe ka punue deri tash.se personit i kqyren veprat e tani fjalet e ky vepra ka si gjakpirs se po shihet ku jemi sot prej tij qe marre te vjen me dal ne rruge marre te vjen me shku ne punë,marre te vjen kudo.pse?! Mjerim i popullit.a Pdk-shat pallatet per nje muj e nderton a populli 100 vjet duhet me punue nje dhomë me ndertu.ju kthjelluni popull se i ka ardh fundi mashtrimeve te pdk,ldk,dhe shumë partive tjera per interesa personale qe jan ka punojn.se me diten qe ka vdek rugova,thaqi eshte gzue si me pas vdek nje armik i madh shqiptar.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(30) Nuk Pelqej(6)
 10. Drini thotë:

  As une nuk besoj te Thaqi. Ky eshte i pa shkolle, nuk ka diapazan te dijes qe i nevojitet per postin qe ka. Po shifet se Serbise po don me i dhene krahine. Nese serbet don Asociacion, ata e kan me kushtetute, pse po na u mbajkan bisedimet atehere per Asosciacion. Kjo sepse me marreveshje nderkombetare kushtetuta e humb rolin e saj. Kosova do te ndahet me Hashim Thaqin.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(18) Nuk Pelqej(5)
 11. Halili thotë:

  Nuk podi ku po shkon kosova me kto shkrime apo thash e theme, Na tergojke gjyshi im i ndjer që e dashti aq shum ket kosov ” Mos te thom se ishte komandant:Na tregojke se luftrat i kemi fitu gjthmon,po me ndimen e aleatve tan po kur ka ardh puna ne tavolin i kemi hup (nen shkrime / me trathtar/) elus zotin që mos mu përseritet,apo mos mem dal fjalët e gjyshit tim të ndjer.Per hir që aq shum që është derdhur GJAKU ne KOSOV

  Përgjigjiuni
  Pelqej(21) Nuk Pelqej(7)
 12. Diaspora thotë:

  Po hashimoviqi asht mai flliqt se shkau po vjen pi ni familje teper te komplikume dhe ski qa ti bojsh jo vetem ai por shumica e pdk per hashimine gjith europa e din qe jan pa ndjenja e gjithqeverija e ti.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(14) Nuk Pelqej(6)
 13. Hajris thotë:

  Un kon lexu po besa kum ndexhu edhe prej pleqve se me dhun mreti serb ika konvertu shqiptart ne boshnjak siq esht pazari sanxhaki a se serbi esht ba shqiptar duhet me qen nje fillozof i fort me nxerr at konstatim un kisha me than se ne xhdo fis ka nga nje pis po ti bjeri vetes mas kumanova se sje ne rregull jeni ka e njollosni vepren e komandantit

  Përgjigjiuni
  Pelqej(16) Nuk Pelqej(23)
 14. Shpend Agushi thotë:

  Jeni duke u marr me idiotizem me mir kishte me qen se cili me zbulua prejardhjen evet e mandej te shkruhet se sa kam zbulua nder fiset Shqipetare i vetmi fis THAQ eshte i paster Shqipetar besa edhe un i perkas fisit THAq

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(33)
 15. andi thotë:

  Po normal se kemi problem kur ke ne krye te shtetit genin gjakun serb qe me shekuj e lufton popullin ton deri me shkatrrimin fizik ktu asht problemi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(31) Nuk Pelqej(12)
 16. vali-ramo@hotmail.se thotë:

  S’ka koment. Percilja vepren…………e zbulonë të vërtetn….!?.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(28) Nuk Pelqej(6)
 17. Arberi thotë:

  Neve kemi problemin e ngjarjeve te tanisheme udheheqje te keqe te shtetit te Kosoves,me vjedhje,korrupsion,dhe varferi ekstreme te popullates,e jo me historin e gjyshit te Hashimit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(30) Nuk Pelqej(13)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...