Published On: 3 Mars, 2016

Ja çka tha Ali Ahmeti pas daljes nga Prokuroria Speciale

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti sapo ka përfunduar dëshminë në Prokurorinë Speciale, është deklaruar për mediat. Ai për dy orë e gjysëm i është përgjigjur pyetjeve të Prokurorisë Speciale, ndërsa para fillimit të procedurave në këtë institucion kishte mbërritur edhe kryeprokurorja Katica Janeva.

“E kam kryer detyrën time si qytetarë, ku sot ishte thirrur si dëshmitar. Unë i jam përgjigjur ftesës së PSP-së, e cila është themeluar me vullnetin e të gjitha partive politike, për të sqaruar të vërtetën dhe çdo gjë që po ndodh në vend. Unë kam votuar në Parlament për ngritjen e këtij institucioni, aspak nuk i jam shmangur ftesës. Tani ne jemi në procedurë paraprake, ne kërkojmë që institucionet e sundimit të ligjit për të vepruar në mënyrë të pavarur, pa emocione dhe pa paragjykim etnik dhe për të punuar në drejtim të zbatimit të ligjeve, pasi kjo është e vetmja mënyrë për të shkuar përpara”, deklaroi kryetari i BDI-së.

Ai në pyetjen gazetareske, se nëse ishte thirrur si dëshmitar për rastin e rrënimit të Kosmosit, ai nuk ka dashur të komentojë në lidhje me këtë, duke mos e penguar hetimin.

“Nuk është korrekte që për procedurë paraprake të tregohen detajet”, tha Ameti. (INA)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...