Published On: 3 Prill, 2016

Ja cili ministër ka “vajtuar” para Ahmetit për dorëheqjen

Largimi nga postet ministrore të ministrave të Bashkimit Demokratik për Integrim nuk ka mundur ta përballojë ministri i Ambientit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor Nurhan Izairi. Ai në mbledhjen e e fundit ku lideri Ali Ahmeti ju ka thënë që do të largohen nga postet ministrore ka nisur të “vajtojë” para Ahmetit duke dashur që me anë të lotëve të vazhdojë ende si  ministër  pasi shumë projekte i  kanë ngelur pa përfunduar, mëson portali TetovaSot.

Siç shprehen burime të brendshme për portalin TetovaSot, ministri Izairi nisi të “qajë” para Ahmetit sepse dëshironte të mos e lë postin pasi ka shumë punë për të bërë nga kjo ministri. “ Kur lideri Ahmeti tha se do të largohen të gjithë ministrat dhe zv/ministrat, Nurani nisi të “qajë” duke thënë se ka shumë projekte për shqiptarët që ende nuk kanë përfunduar” u shpreh për TetovaSot njëri nga dëshmitarët.

Siç duket dehja nga pushteti për disa zyrtarë të Bashkimit Demokratik për Integrim  ka nisur tju  bëhet varësi nga postet dhe nëse i humbi ato edhe të sëmuren keq dhe të bien në depresion. Një skandal i  tillë ishte edhe në fillim të hyrjes në qeveri të BDI-së ku nëna e një zyrtareje të partisë, morri  të bijën dhe ishin  bashkërisht te Ahmeti për ti qarë atij hallin e djalit të saj. Ajo kishte nisur  të qajë me lot para Ahmetit duke thënë se i biri i saj do të bie në depresion nëse mbetet pa pozicion drejtues në organet shtetërore. Andaj për ta shpëtuar djalin e saj, nëna ka kërkuar që birin e saj ta emërojnë drejtor në një organ të lartë shtetërorë.

Ndryshe BDI-ja ditë më  parë i largoi ministrat dhe zv/ministrat e vet nga qeveria për shkak të mos funksionimit të shtetit për ndalimin e publikimeve të përgjimeve ku u prekën disa zyrtarë të kësaj partie. Andaj  vendimi për hapat e ardhshëm të Bashkimit Demokratik për Integrim pas tërheqjes së Ministrave dhe Zëvendës Ministrave është në duart e Kryetarit Ali Ahmeti, sepse edhe sipas Statutit si dhe vendimit të Kryesisë, vendimi i takon vetëm Ali Ahmetit, ku jo zyrtarisht do të emrohen figura të reja në postet ministrore./TetovaSot

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...