Published On: 16 Tetor, 2016

Ja cili është Jorgos Surlas, ekstremisti që i kërkon Ilir Metës ndëtimin e 8.000 varreve

metaneg 

Arben LLALLA
Ilir Meta apo zyra e tij e shtypit ende nuk ka dhënë kurrfarë shpjegimi përse dërgata e udhëhequr prej tij u takua me organizatën ekstremiste greke, “Heronjte e luftës së 1940”, e cila drejtohet nga ish-nënkryetari i Kuvendit të Greqisë, Jorgos Surlas. Në këtë takim Metës i është kërkuar ndërtimi i 8000 varreve të reja për të rënët e luftës italo-greke. Është hera e parë që një burim mediatik dëshiron të përgënjeshtrohet, por nga Ilir Meta askush nuk njofton të kundërtën. Jorgos Surlas është një eksponent që frymon në ambjentin nacionalist ekstremist fashist me idenë e Vorio Epirit. Fotot që publikon tregojnë atë, teksa pozon me flamujt dhe simbolet e Vorio Epirit që kërkon aneksimin e Shqipërisë së jugut deri në Shkumbin. Së bashku me të në foto janë eksponentë të “Agimit të artë”, Lefter Prifti drejtues i organizatës “Autonomia e Vorio Epirit”, me origjinë vllehe nga Korça dhe Jani Papas, minoritar nga Saranda, kryetar i shoqatës “Autonomia e Vorio Epurit 1914”. Gjatë vizitës së tij në Athinë Ilir Meta tentoi të vendoste shenjën e barazisë mes forcave politike nacionaliste greke dhe atyre shqiptare. As në Shqipëri, as në Kosovë, as kudo ku janë shqiptarët nuk ka organizime ekstremiste apo forca politike që të mëtojnë ndryshimet e kufinjve, bashkimin e përdhunshëm të trojeve nëpërmjet konfliktit të armatosur, luftës, si organizatat greke që janë takuar nga kryetari i Kuvendit të Shqipërisë në Athinë.

Në FOTO-Jorgos Surlas në krah të tij tre eksponentë të Agimit të Artë dhe drejtues të organizatave ekstremiste që luftojnë për aneksimin e Jugut të Shqipërisë dhe të njohur tashmë nga shërbimet ndërkombëtare të inteligjencës, Lefter Prifti, vlleh nga Korça, drejtues i shoqatës “Autonomia e Vorio Epirit”, Jani Papas nga Saranda, kryetar i shoqatës “Autonomia e Vorio Epirit 1914”, Thomas Kubuli, anëtar i organizatës ekstremiste “Autonomia 1914”

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. NJE NGA LIGJET ME TE VJETRA TE CIVILIZIMIT THOTE:-
    ATJE KU KEMI VARRET KEMI ATDHEUN TONE—
    EDHE GREKET KERKOJNE TE KONFIRMOJNE SE TEK VARRET E TYRE ESHTE DHE ATDHEU I TYRE. Kjo eshte nje logjike e thjeshte per politikanet e rinj shqiptar.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...