Published On: 12 Prill, 2016

Ja cilat janë tri kërkesat e Amerikës për Isa Mustafën e Kadri Veselin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë tri kërkesa të qarta për dy drejtuesit e qeverisjes në Kosovës: Isa Mustafa e Kadri Veseli.

Gazeta Blic nga burime ndërkombëtare ka marrë vesh që amerikanët kanë kërkuar nga dyshja qeverisëse që të punohet intensivisht që Kosova të përfitoj nga Agjencia amerikane Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit (Millenium Challenge Corporation – MCC), ku muaj më parë vendi ynë kishte kaluar pragun për t’u kualifikuar për asistencë nga kjo agjenci.

Isa Mustafa propozoi emra të LDK-së

“Para disa javësh, kryeministri Isa Mustafa i kishte propozuar disa emra që do të merreshin ekskluzivisht me këtë çështje, por që amerikanët ia kishin refuzuar për shkak se ata konsideroheshin të afërt me LDK-në”, ka theksuar ky burim.

Gjithnjë sipas këtij burimi, është kërkesë eksplicite që të punohet jashtëzakonisht shumë, që Kosova të përfitoj nga ky projekt shumë i rëndësishëm, në të cilin projekt punë të madhe kishte bërë edhe ish- presidentja Atifete Jahjaga.

Reformim rrënjësor i qeverisë

Kërkesë e dytë, e amerikanëve sipas burimeve të Gazetës Blic është reforimi i Qeverisë së Kosovës. Sipas këtyre burimeve, Isa Mustafës e Kadri Veselit i është kërkuar ndryshim rrënjësor i kabinetit qeveritar.

“Për shkak të rënies së kredibilitetit të këtij kabineti qeveritar, amerikanët kanë kërkuar ndryshime rrënjësore në qeveri. Kjo kërkesë e tyre argumentohet me atë që të ketë një rifillim të kësaj qeverie, e jo të bëhen vetëm ndryshime kozmetike”, tha ky burim.

Pavarësisht kësaj kërkese, në medie është raportuar se do të ketë vetëm tri ndërrime në kabinet qeveritar, gjegjësisht vetëm plotësimi i vendeve vakante që ka lënë Hashim Thaçi, me kalimin e tij në krye të Presidencës.

S’ka zgjedhje këtë vit

Dhe kërkesa e tretë, e cila më tepër mund të merret si garanci e amerikanëve për koalicionin PDK- LDK, ka të bëjë me atë se nuk do të ketë zgjedhje të reja.

“Amerikanët e kanë garantuar dyshen qeverisëse, se nuk do të ketë zgjedhje këtë vit”, thekson ky burim.

Gjithnjë sipas këtyre burimeve, opsion për zgjedhjet përmendet fundi i vitit të ardhshëm, kur do të ketë edhe zgjedhje lokale.

Kundër zgjedhjeve, pavarësisht kërkesave të opozitës, është shprehur edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Delawie.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/reagon-diana-rexhepi-gazetaret-ata-te-kalibrit-te-larte-nuk-merren-dhe-nuk-i-trajtojne-koleget-e-tyre-per-mall/

http://www.shqiptari.eu/dritherimat-e-speciales-refuzimi-nga-familja-rugova-e-jashari-dhe-diplomacia-perendimore/

http://www.shqiptari.eu/blerand-stavileci-ndahet-nga-gruaja-kjo-eshte-e-dashura-e-tij-e-re-foto/

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Basri thotë:

    Pa një punë sistematike e të sinqert nuk mund të perfitohet. Me një qeveri të dobët, të korruptuar e të pasinqert si kjo që është nuk ecet përpara.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...