Published On: 30 Janar, 2016

Ja cila është historia e fotos me makarona nga Edi Rama (Foto/Video)

  • Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka qenë mysafirë në emisionin humoristik “6 ditë pa Ermalin”.

Ai ka folur për shumë gjëra aty, ndërsa është pyetur edhe për një foto të famshme të tij, ku ai shfaqet duke ngrënë makarona.

“Ishin vitet 1993-1994.

Ne ishim një grup i madh shqiptarësh që jetonim si refugjatë në Francë.

Në atë mencën ku ne shkonim, shërbenin si vullnetarë disa djem dhe vajza.

Problemi ishte se na sillnin disa “pjata franceze” që nuk të ngopnin.

Një ditë protestuam se vdiqëm për të ngrënë.

Ishim bërë si “Lulëkuqet mbi mure”. Protestuam me parullën: “Duam mish e makarona!”

Me ne fund na i sollën dhe kjo foto është bërë në këtë kontekst: “Uria e refugjatëve”.

Ndërsa kapuçin e kam vënë në shenjë solidarizimi me Bosnjën ku po luftohej në atë kohë dhe bota ishte indiferente. Ai është një kapuç myslimanësh.

Foto u bë për të treguar se duhen kthyer sytë nga ai popull”, tha Rama.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...