Published On: 16 Janar, 2016

Ja cila dietë zvogëlon rrezikun e verbërisë deri në 30%

Prej shumë kohësh na është thënë se karrotat janë çelësi  për një shikim më të mirë, por sipas studimeve të fundit dieta me nitrate zvogëlon rrezikun e verbërisë deri në 30%.

Dieta e pasur me nitrate, që gjenden në spinaq, lakër jeshile dhe sallata, ndihmon shumë për një shikim më të mirë dhe zvogelon rrezikun e verbërisë në 30%, shkruan Daily Mail, transmeton Gazeta Blic.
Pothujase tre milionë njerëz në SHBA vuajnë nga glaucoma, sëmundje e nervit optik në sy, ndërsa studiuesit kanë theksuar se ushimi i perimeve jeshile ndihmon shumë sytë.

Shkenctarët nga Harvard Medical School kanë sugjeruar dietën me nitrate, ndërsa kanë theksuar se sëmundja e dëmtimit të nervit optik, ndodh kur lëngu grumbullohet në pjesën e përparme të syrit, transmeton Gazeta Blic.
Ky është shkaku kryesor i verbërisë për njerëzit mbi moshën 60 vjeçare.

Hulumtimet e mëparshme kanë sugjeruar se dieta me nitrate, e cila gjendet në perimet me gjethe jeshile, është e dobishme edhe për qarkullimin e gjakut.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...