Published On: 13 Prill, 2016

Ja çfarë shkruajnë mediat e huaja për protestën e dhunshme në Maqedoni

Republika e Maqedonisë ndodhet përpara një krize të thellë politike, që eskaloi pas vendimit të presidentit të kontestuar Gjorgje Ivanov, që me një vendim shpalli faljen e të gjithë politikanëve të inkriminuar në përgjime. Momentalisht në Shkup ka protesta dhe kontra protesta, që vijnë kryesisht nga kampet e SDSM dhe VMRO respektivisht.

Por si e komentojnë mediat e huaja ngjarjet e fundit në Maqedoni?

“Përkundër që Maqedonia nga viti 2005 ka qenë vend kandidat për në BE, nuk ka bërë zhvillime shtesë prej 11 vitesh drejt euro-integrimeve,” shkruan Daily Excelsior. “Pas vendimit të faljes së presidentit të Maqedonisë ndaj gjithë politikanëve të dyshuar për shpërdorim detyre, situata ka eskaluar me protesta, të cilat i ka thirrur kryeopozitari Zaev. Protestuesit kanë gjuajtur me vezë dhe mjete të forta zyrat e presidentit.”

Pas vendimit për faljen e 56 figurave të njohura publike nga presidenti Ivanov, janë organizuar dy protesta me mijëra qytetarë, shkruan media tjetër Reuters. “Protestuesit kanë thyer xhamat te zyra presidenciale në qendër të Shkupit dhe kanë thyer gjithashtu edhe dritaret në Ministrinë e Drejtësisë.” Media britanike vijon duke thënë se janë arrestuar dhe plagosur disa protestues, por duke mos dhënë shifra.

Shkrim të ngjashëm ka bërë edhe Global Post duke dhënë edhe deklaratat kritike të diplomatëve të huaj rreth vendimit të presidentit të kontestuar, njofton zhurnal.mk.

Një shkrim me shumë fotografi dhe sqarime ka kryer në fund edhe tabloidi më i lexuar britanik Daily Mail. “Maqedonia grihet në këmbë pas vendimit presidencial,” shkruan në fillim gazeta britanike. “Protesta ka vijuar edhe në ditën e dytë pas vendimit presidencial për të falur ish kryeministrin Nikolla Gruevski dhe anëtarë të shumtë nga kabineti i tij.”

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...