Published On: 16 Prill, 2016

Ja çfarë roli do të luaj Shqipëria karshi refugjatëve!

  • Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta gjatë një vizite në Split, mori pjesë në Konferencën e Kryeparlamentarëve të Iniciativës Adriatiko-Joniane.

Në konferencë marrin pjesë kryeparlamentarët e Shqipërisë, Kroacisë, Italisë, Greqisë, Sllovenisë, Malit të Zi, Bosnjës.

Gjatë fjalës së tij Meta është shprehur se kriza e refugjatëve është problem evropian, që kërkon zgjidhje evropiane.

“Evropa nuk duhet të ngrejë mure. Shqipëria do bëjë pjesën e saj brenda mundësive në bashkëpunim me partnerët evropianë. BE nuk duhet ta humbasë vëmendjen ndaj rajonit tonë. Avancimi i integrimit është garanci për sigurinë evropiane.

Sipas kryeparlamentarit Meta kriza kërkon koordinim evropian të strukturave të sigurisë dhe inteligjencës. “Të mbrojmë hapësirën tonë, por duke mos prekur vlerat evropiane të solidaritetit”, tha Meta.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...