Published On: 15 Tetor, 2016

Ja çfarë pasojash sjell mungesa e gjumit

Pasojat që vijnë nga mungesa e gjumit

Pagjumësia për shumë kohë mendohej si çrregullim me pasojë depresionin. Një zbulim ka treguar tek personat e rritur me probleme pagjumësie, ka më shumë shanse të kenë përjetuar ankthin dhe depresionin që herët në jetë.

Për të kuptuar më mirë si gjumi ndikon në depresion, le të fillojmë duke menduar për sjelljen tonë.

Kur kalojmë disa orë pa gjumë ka më shumë të ngjarë që të sillemi keq me personat rreth nesh dhe të reagojmë në mënyrë impulsive ndaj situatave delikate.

LEXO:  Fëmija duke fjetur me kokë poshtë, tmerron tezen që po kujdesej për të (Foto)

Studiuesit në universitetin e Oxford në bashkëpunim me psikologun e terapive Self Help, në Manchester këshilluan njerëzit që vuajnë nga problemi i pagjumësisë të ngriheshin nga shtrati kur nuk mund të flinin dhe të përpiqeshin të mbanin një kohë konstante për të rënë në gjumë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...