Published On: 14 Shtator, 2016

Ja çfarë mrekullie bënë shqipëtarët e Amerikës!

 

Beqir SINA

New York City –Samiti i 70-të i Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara – Shqiptarët e Amerikës, vendosën Shtatoren e Shejteresh Nena Terezes, në kryeqëndrën e botës- New York.

Në foto autori Beqir Sina me asambleistin shqiptaro-amerikan Mark Gjonaj

Daghamarskojd Plaza UN: Sheshi i kryeqëndrës së botës, është i zbukuruar dhe hijeshuar, si asnjëher tjetër, duke na bere edhe ne shqiptarëve të Amerikës edhe me shumë krenarë, se jemi Shqiptarët e Nënë Terezes dhe jemi duke e pritur këto ditë mbarë botën, me Shtatoren e të Shejtës Nëna Tereze.

Kjo, shtatore e madhërishme, e vendosur në sy të të gjithë botës, e përuruar këtë fund javë — ajo javën tjetër në Nju Jork do të presë të gjithë ata që do të “zbarkojnë” nga mbara bota.

Mbretër, president, kryeministra, ministra, udhëheqës fetarë nga mbarë bota, politikanë, artistë, sportistë, afaristë, biznesmenë dhe gazetarë nga i gjithë planeti – do të falen para kësaj Shtatore të Shejtë, e cila do të shëndërris në mes të këtij sheshi në metropolin e botës, qytetin e New Yorkut.

Qytet, ky i cili do të këtë shtatoren më të lart dhe më të bukur – ngjyrë floriri – dhe shpirt floriri, ashtu si e kishte vet kjo Nënë e Madhe – Nëna e gjithë Botës – Nena jonë Nëna Tereza me gjak Shqiptare.

Javën e ardhshëme, ky shesh Daghamarskojd Plaza – do të bëhet edhe kryeqendra e botës – aty do të flitet për gjithë botën për gjithë planetin, do të flasin burrshtetasë në të gjitha gjuhët e botës, aty do të jetë e gjithë bota , mbarë njerëzimi, të të gjitha racave, kombësive dhe të gjitha besimeve fetare.

Pikërisht, aty ku jo shumë larg tashmë, shqiptarët e Amerikës bënë një mrekulli tjetër. Ata fund javën e kaluar, teksa vendosën Shtatoren e Shejterësh Nëna Terezes, pikërisht në vendin ku javën tjetër do të mblidhet Samiti i 70-të i Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Tani ky shesh dhe ky vend i bekuar – ka për të folur shqip me vetë emrin edhe me bekimin e Shejtëreshësshqiptare Nëna Terezes – krenarisë sonë Shqiptare, në mes të Amerikës.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Tash,pase kesaje vepre te madhe dhe fisnike te vendosjes se Shene Terezes ne Daghamarkijd Plaza te New Yorkut ,para selise botrore te KB,shqiptaro-amerikanet kane per detyre ti bindin autoritetet e shtetit indian qe ky shtet i madh , India ta pranoje Kosoven shtet te pavarur pastaj ,ne te njejten menyre edhe Brazilin , Argjentinen , Kilin …sepse , sa per autoritetet e Kosoves qe paguhen per lobim ,per kete pune s ka shume hajr prej tyre .Ka dy vite qe vetem nji shtet e ka njohur Kosoven dhe kapaciteti i tyre eshte kaq.Shqiptaro-amerikanet kame aftesi dhe me te madhe andaj ,perpara vllezer…Zoti dhe Amerika

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...