Published On: 8 Prill, 2016

Ja çfarë mendon Jakup Krasniqi për raportet e partive në opozitë

Ish-kryeparlamentari, Jakup Krasniqi në një intervistë për “Gazeta Blic” ka treguar gjendjen aktuale brenda bllokut opozitar të përbërë nga VV, AAK dhe NISMA, poashtu Krasniqi shpjegon edhe arsyen e takimit të përfaqësuesve të NISMA-së dhe AAK-së me përfaqësues të  PDK-së  dhe LDK-së, si dhe tregon qendrimin e ti ndaj  vlerësimit të Komisonit Ndërkombëtar për çështjen e Demarkacionit me Malin e Zi.


Gazeta Blic: VV dhe AAK, janë duke dalur me qëndrime të kundërta mes vete, si është rapoti i NISMA-së në këtë rast me to?

Jakup Krasniqi: Konsideroj që për atë që janë marrë vesh partit opozitare nuk ka ndonjë ndryshim. Ne përpiqemi të jemi balancues në opozitën e bashkuar.

Gazeta Blic: A ka përçarje në mes bllokut opozitar?

Dallime ka, për përcarje nuk mund të flitet, se paku deri tani.

Gazeta Blic: Ne media u raportua se përfaqesues nga NISMA dhe AAK janë takuar me përfaqësues të LDK-së dhe PDK-së, çka u tha në këtë takim?

Jakup Krasniqi: Janë duke u bërë përpjekje për të gjetur një zgjidhje që i duhet vendit. Sa do të arrihet është herët për të thenë dicka më konkrete.

Gazeta Blic: A po shkon vendi drejt zgjedhjeve?

Jakup Krasniqi: Çështë e vërteta, vendi do të duhej të shkonte në zgjedhje që nga vendimi i Kushtetueses në dhjetor të vitit 2015. Kriza politike e institucionale moti kohë është dashur të shkonte në zgjedhje. Natyrisht, sikur të kishte qeveritarë të përgjegjshëm.

Gazeta Blic: A ka vendosur NISMA që të jetë në listë të përbashket zgjedhore me AAK dhe VV?

Jakup Krasniqi: Për ketë ende nuk kemi biseduar në organet vendimmarrëse të Nismës.

Gazeta Blic: AAK paralajmëroj protesta, pa ose me NISMA-në dhe VV-në, a do të heq dorë nga protestat NISMA?

Jakup Krasniqi: Partit opozitare deri në zgjedhje do të bëjnë veprime të përbashkëta opozitare.

Gazeta Blic: A po i frigohet protestave blloku?

Jakup Krasniqi: Protestat janë një mjet politik, ku partitë opozitare e qytetarët shprehin paknaqësit e tyre për nivelin e qeverisjes.

Gazeta Blic: Çka mendoni për vlerësimin e komisionit ndërkombëtar për Demarkacionin me Malin e Zi?

Jakup Krasniqi: Për Demarkacionin duhet të krijohet një Komision i ri, por pasi të dorëhiqet i vjetri.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...