Published On: 26 Gusht, 2016

Izet Haxhia: Fatos Klosi ‘vrau’ Bashkim Gazideden dhe Kujtim Hysenajn

Izet Haxhia rikthehet me akuzat e tij ndaj Fatos Klosit, ish shefi i Shërbimit Informativ Shtetëror.

 

Në një status në faqen e tij në Facebook, Haxhia, ish badigard i Berishës, hedh dyshime mbi vdekjen e dy shefave të tjerë të Shërbimit, Bashkim Gazidede dhe Kujtim Hysenaj. Të dy ata vdiqën si pasojë e kancerit.

Postimi i Haxhisë

Gjithmone jame munduar të zgjidh me kete mendjen time të ”rojes” aleancat e ”çuditshme ”të politikaneve e politikes në keto 26 vitet e tranzicionit. Por nuk kam arritur që ti jap arsyen e shpjegimin e duhur ketyre aleancave që vetem në të mire të shqiprise e popullit të saj nuk kane qene. Sepse per nje mendje të shendoshe eshte e veshtire të jape gjykimin e shendoshe per keto aleanca kriminale. Por duke u nisur nga faktet e pervoja do mundohem të sjell momentet dhe ”rastesite ”që i ben aktive keto aleanca informale në momente të caktuara.

Eshte nje treshe e perhershme që pamvarsisht se jane ndodhur në kampe të ”kunderta ”në momente deçizive të historise se ketyre 25 vjeteve, jane bashkuar per te eleminuar e rrezuar nga pushteti kundershtaret që i kane konsideruar rrezik per pushtetin e tyre të perjeshem. E kam fjalen per treshen Berisha -Meta -Meidani me sherbetore të tipit klosi.

Kjo treshe eshte bere perseri bashke në politike, në nje aleance informale. Kjo gje u duk qarte me rastin e Reformes në Drejtesi ku vetem presioni Amerikan beri që Kjo treshe te mos arrinte qellimin e saj per të penguar reformen e marre pushtetin. Por per të kuptuar arsyen e kesaj aleance duhet te kthehemi tek dy ngjarje të meparshme tek marveshja e 9 marsit 1997 dhe grushti i shtetit 12-14 shtator 1998.

Marveshja e papritur e 9 marsit 1997 kishte per arkitetkt dy persona berishen e meidanin. Kjo marveshje e quajtur historike nga ideologet e treshes, në të vertete ishte marveshja e mosndeshkimit të krimeve dhe futja e shtetit nen kontrollin e krimit politik e ordiner. Ishte koha kur duheshin lare hesapet me nje shkaterrues të shtetit si berisha, por ”çuditrisht ”ketij ju gjend në ndihme ”komerdarja ”Meidani duke e shpetuar nga mbytja e sigurte prej zemrimit popullor.

Kuptohet edhe une me të mijet kam ndihmen e mekatin tim në kete shpetim. Te kalojme tek shtatori i 1998 ku Kjo aleance e treshes u vu ne eficience e sintoni të plote. E kam fjalen per dinamiken e ngjarjeve para dhe pas grushtit të shtetit të 12 -14 shtatorit. Ne shenjestren e ketij grushti shteti ishte rrezimi i Nanos nga posti i kryeministrit nepermjet skenarit të eleminimit të hajdarit. Dhe pas kesaj vendosja e Metes si kryeminister i besuar i meidanit, sigurimi i nje mandati të dyte per president per meidanin dhe konsolodimi dhe vazhimin e qendrimit në detyre të sherbetorit dhe zbatuesit të skenarit, klosi.

Diten e ketij grushti shteti udhzimet që vinin nga berisha ishin të mos sulmohej e merrej presidenca, por vetem kryeminstria e braktisur nga Nano, që i friksuar pas plumbit që i la në tavolinen e tij,ndihmesi i tij por sherbetori i treshes Kastriot islami në 13 shtator, kishte marre arratine per maqedoni. Po krahu i aramatosur që zbatoj kete grusht shteti isha une e të tjere, por kete e beme me tanket e gardes që ishte e varur nga Meidani, dhe na u ”dhuruan ”po prej gardes.

E beme me armet që na vinin nga depoja e armatimit prane institutit të monumenteve të kultures, që ishte percaktuar të hapej nga strateget ushtarake prane berishes. Dhe frytet e ketij grushti shteti i shijoj meta që u be kryeminster pas nje viti, duke spostuar kryeminstrin Majko që per mendimin tim eshte kryeministri më me integritet që kemi patur në keto 26 vite. Dhe e njejta treshe sot me skema të tjera kerkon të rrezoje kryeministrin Rama që ka ngele i vetem në megallomanine e tij me nje Sajmir tahiri të anatemuar e sulmuar egersisht nga artileria e rende në sherbim të treshes.

Dikush mund të thote që ti po i servilosesh rames apo po kerkon ta mbrosh até. Në radhe të pare Rama nuk ka as fuqine e as deshiren te më ndihmoje apo të hape ceshtjen e 12 -14 shtatorit 1998. Kete mund ta beje vetem amerika, dhe per arsye se në qender te planit per grusht shteti ishte nje plan per atentat ndaj ambasades Amerikane në Tirane, siç del nga libri i De Villers. Por kisha nje keshille per zotin Rama, të kesh kujdes nga Fatos klosi të cilin e ke emruar Drejtor të Qendres se Fizikes Berthamore.

Nuk e di a e din zoti kryeminster, po une ”roja ”po të kujtoj se Klosi në kohe të Enver hoxhes u specializua, si njeri i besuar i regjimit, per eleminime njerzish me ane të Rrezatimit Radioaktive, nje metode e njohur dhe perdorur nga KGB dhe sherbimi sekret rus i Putinit per eleminimin e kundershtareve të Putin. A eshte rastesi që dy shefa të Shik njeri para klosit dhe tjetri pas tij, Gazidede dhe Hysenaj, vdiqen me kancer?

Kolegu i tyre që ishte në detyre ndermjet tyre, koncidoi të ishte specialist i radioaktivitetit, marrja e të cilit shkakton semundjen vdekjeprurse të kancerit. Desha ta pyes Profesorin e Rrezatimit Radioaktive kriminal dhe até të romaneve policore se ku ua bere rrezatimin Radioaktive kancer beres dy ish kolegeve të tu? A mos valle Gazidedes ja gatite rrezatimin me ane të ”imamit ”të xhamise ku Gazidede si mysliman i devotshem shkonte të falej dhe a ishte ky ”imam ”spiuni juaj i specializuar per punet e rrezatimit?

Po Kujtim Hysenajt ku ja gatite rrezatimin? Mos valle kete e bere tek Restoranti ”Gjeli ”i Agim Buxhelit? Nese te kujtohet në nje interviste të gjate që dhe per nje televizjon kohet e fundit, gazetarja të pyeti ty Profesorin e Radioaktivitetit se ku e pin kafen gjate dites, dhe ti u pergjigje se nuk kam nevoje të shkoje larg shtepise, se në pallatin ku banoj ka 14 kafe. Ke bere mire që je ngujuar në shtepi Profesor i radioaktivitetit, me ato që ke bere, Jo nga une e vllezrit e mij, por nga të tjere.

Po harrove të thuash në kete interviste se kete pallat e bere ti që kur ishe në krye të Shik, me lejen që more nga Rama që ishte kryetar bashkie, dhe me projektin që miratove paraprakisht ti profesor, me 14 lokale per kafene. Sepse ti Profesori i radioaktivitetit dhe romaneve policore, parashikoje të ngujoheshe pas lenjes se detyres. Dhe me 14 kafenete i krijoje variacion vetes duke u sjelle verdalle në pallatin ku banon, por duke hyre cdo dite në kafene të ndryshme.

Une jam larg Atdheut, per shkakun tend e berishes, Profesor i radioaktivitetit kriminal e romaneve policore, por jam i lire ketu ku jam, leviz diten e naten në cilen ore të dua, i vetem e pa mbrotje por pa patur frike nga askush. Ti që je i lire ligjerisht ne Shqipri, perse je ngujuar në shtepi Profesor? Nga kush ke frike?

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. zineli thotë:

  Izet Haxhija , Lirine tuaj mund ta paramendoj secili njeri
  kur ta dergoj mendimin ckuptim ka fjala budigard?
  Ti zotni qe i ke sherbye zuzes se salihut per te ngrane nga
  zuza e tij ata qe nuk e han njeri normal Na qenke i lire ! Po
  ku ? Te ishe i lire do ishe ne trollin e babes Por banditizmi
  i yt dhe meraku qe te ushqeheshe ne mrapanice te politikanve
  te ka ber dyze e dabidyz dhe Tani po i shkruen halucinacionet
  tuaja qe praqesin shenjat e tranillakut para mjerimit qe tka
  zapue e zaptu me te kqijat qe u ke ba hyzmet si adalet!
  Pra Izet Haxhija fjalet tuja si pranon as femija !
  Po thot baca po leh kulija nga turqija !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...