Published On: 23 Shtator, 2016

Ivanov në OKB: Unë jam maqedonas dhe dua të më respektoni si maqedonas

“Mos vendosja e Bashkimit Evropian dhe e NATO-s për ta debllokuar integrimin e Republikës së Maqedonisë ishte njëra prej arsyeve kryesore për krizën e vazhdueshme të brendshme politike në Maqedoni që kulmoi këtë vit. Pasojat nga bllokadat u bënë arsye për bllokada të reja. Shtetet ballkanike në mënyrë naive beson se dikush prej jashtë do t`ia zgjidh problemet. BE si duket nuk e ka atë forcë”, deklaroi presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov në fjalimin e tij në OKB.

Por edhe në rrethana të këtilla të ndërlikuara, deklaroi Ivanov, Republika e Maqedonisë është duke bërë gjithçka që është në mundësinë e saj ë të ketë raporte më të mira të mundshme me të gjithë fqinjët.

‘Dy shtetet fqinje kanë një çështje të hapur, ndërsa në mijëra sfera ku kanë interes të përbashkët, por edhe sfida serioze si kriza e refugjatëve, e sigurisë,  na çojnë në bashkëpunim të ngushtë. Çështja e emrit nuk guxon që të jetë pengesë për realizimin e bashkëpunimit maksimal në të gjitha sferat e interesit të përbashkët. Por kemi humbur kohë të rëndësishme”, deklaroi Ivanov.

Ai i përshëndeti masat e ndërtimit të besimit midis dy shteteve dhe i ftoi dy shtetet që të sjellin përmbajtje të reja.

“Sa më shpejtë që i plotësojmë masat, aq më shpejtë do të krijojmë një ambient pozitiv për të kërkuar zgjidhje për dallimet rreth emrit, në kornizat e Marrëveshjes së Përkohshme, rezolutat e OKB-së dhe gjykimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë”, deklaroi Ivanov.

Ai kërkoi që të gjithë të na respektojnë si maqedonas, ashtu si ne që e respektojmë të drejtën e të gjithëve që të identifikohen ashtu si ndjehen.

“Unë jam maqedonas, bashkëqytetarët e mi janë maqedonas dhe prej kësaj foltore iu drejtohem në gjuhën maqedonase. Duam që si maqedonas të bashkëpunojmë dhe të kemi raporte më të mira me të gjithë fqinjët tanë. Nuk ka problem që nuk mund të zgjidhet dhe dallimi që nuk mund të tejkalohet. Kushti i vetëm është që të respektohemi dhe përmes dialogut të vijmë deri te zgjidhja”, deklaroi Ivanov.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Nji maqedonas i mirfillt sikur qe ishte Leka i Madh ( Aleksandri i Madh ) i Maqdonise , kurr nuk do te kishte anmestuar persona dhe zyrtar shtetror te denuar nga organi i pavarura i drejtesise sikur qe veproi ky bandit – presidenti i Maqedonise , Ivanov.
  Por , ja qe ky fare Ivanovi hiq me large se para 6-te muajsh , amnestoi mbi 50 zyrtar te denuar dhe tashe paska mbrritur deri ne asamblene e Kombeve te Bashkuara ne New York dhe paska fillue me bo paterdi duke kerkuar me zor ta respektojne pse ky fare presidenti i nji shteti artificial paska shkelur ligjet dhe kushtetuten e shtetit te tij artificial dhe nga shtepija me e madhe e drejtesise ne bote kerkon qe bota ta respektoj si maqedon pse ky e shkele kushtetuten e shtetit te vete artificial
  Qilu ori toke….!!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...