Published On: 4 Qershor, 2016

Italia në alarm/ Raporti i Antidrogës: Po na pushtojnë avionët me kanabis nga Shqipëria (Foto)

Raporti i Drejtorisë qendrore për shërbimet e anti-drogës (Dcsa) ka publikuar raportin vjetor 2015, njofton sot ministria e Brendshme italiane.

Sipas raportit, vihet re një trend në rritje të tregtimit të kanabisit nga Shqipëria drejt Italisë me avionë.

“Situata në përgjithësi ka mbetur e pandryshuar në krahasim me vitin e shkuar që zbulon rolin hegjemonist të ‘Ndrangheta-s kalabreze-lider në nivel botëror në tregtimin e kokainës- e ndjekur nga Camorra dhe organizata kriminale pulieze”, thuhet në njoftimin e ministrisë italiane.

Këtyre organizatave kriminale iu shtohen skuadrat kriminale marokene në gjendje të menaxhojnë trafikun e hashashit që vjen nga Afrika Veriore përmes rrjeteve aktive të shpërndarjes në territorin italian.

Raporti zbulon “një evolucion të mëtejshëm që lidhet me trafikimin e paligjshëm të drogës: së bashku me transportuesit detarë, avionë të lehtë dhe ultra të lehtë shfrytëzojnë pistat e uljes klandestine përtej Adriatikut, duke transportuar nga Shqipëria në vendin tonë sasi të mëdha kanabisi”, vijon njoftimi.

report

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...