Published On: 17 Qershor, 2016

Italia e mundi Suedinë, siguron vazhdimin e luftës për titull (Video + Foto)

Italia ia doli që tam und Suedinë, e cila tani është në rrezik të eliminimit pas mbetet me vetëm një pikë, ndërsa italianët kanë siguruar maksimumin e pikëve nga dy lojë, 6 pikë.

Italianët triumfuan në stadiumin Municipal të Toulouse kundër Suedisë me rezultat minimal prej 1:0, në saje të një goli në minutat të fundit të Ederit.

Suedezët dominuan gjatë 45 minutave të para të takimit, por nuk arritën të krijojnë ndonjë rast që vlen të përmendet, transmeton Telegrafi.

Në anën tjetër, ‘Azurrët’ me mbrojtje të çeliktë u mundua që të shfrytëzojë ndonjë hapësirë përmes kundër sulmeve, por nuk ia arritën dot dhe pjesa e parë përfundoi pa gola.

Italianët në pjesën e dytë u treguan më këmbëngulës në shënimin e golit të parë të takimit dhe këtë ia arritën në minutat e fundit të takimit.

 

Rastin më të mirë të ndeshjes para realizimit të golit e fitore e patën të besuarit e trajnerit italian, Antoniop Conte, kur në minutën e 72-të të ndeshjes e goditën shtyllën horizontale përmes Marco Parolo.

Kur pritej të përfundonte takimi, Eder me një aksion personal kaloi mbrojtjen e suedezëve dhe shënoi gol në minutën e 88-të takimit dhe kështu, vulosi rezultatin përfundimtar, atë prej 1-0 për Italinë.

Pas kësaj fitore, Italia mbetet lidere e grupit E me gjashtë pikë, ndërsa Suedia gjendet në vendin e dytë me po një pikë.

Itali – Suedi mbyllet me barazim pjesa e parë – Foto

 


Dy kombëtaret Italia dhe Suedia kanë treguar vlerat e tyre, duke krijuar raste të shpeshta, sulme të rrufeshme, por pa realizuar asnjëra, duke u treguar të suksesshme në mbrojtje. Mbetet të shihet në pjesën e dytë se çfarë do të ndodhë.

ërballja e cila pritet në masë të madhe të përcaktojë fatin e skuadrave në Euro 2016, tashmë ka ekipet që do të jenë në fushë.

Conte ka vendosur t’i qëndrojë besnik formacionet që mposhti Belgjikën, teksa edhe Suedia i beson përbërjes ku udhëheq superylli Zlatan Ibrahimovic.

Formacioni i Italisë: Buffon; Barzagli, Bonucci, Chiellini; Candreva, Parolo, De Rossi, Giaccherini, Florenzi; Eder, Pellè.

Formacioni i Suedisë: Isaksson; Lindelöf, Granqvist, Johansson, Olsson; Larsson, Ekdal, Källström, Forsberg; Guidetti, Ibrahimovic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...