Published On: 13 Qershor, 2016

Italia e mund bindshëm Belgjikën 2:0, favoriti humbi (Video+Foto)

Graziano Pelle lashes the ball home in injury time to make sure of the points for Italy

Italia ia ka dhënë leksion të fuqishëm Belgjikës, duke e mundur me lojë dhe gola, 2:0. Atëherë kur nuk pritej, Italia në kohën shtesë, jep edhe një gol të mrekullueshëm, ndoshta më të bukurin të shënuar deri më tash.

Goli spektakular në kohë shtesë, e përmbylli lojën, dhe favoritin Belgjikën, e ranguar si e dyta në vlerësimin vjetor të futbollit, e kthen me këmbë në tokë, dhe gati e lë me gjysmë shpresa në garën për ta kaluar grupin këtë europian.

Goli i mesfushorit Giaccherini në pjesën e parë dhei Graciano Pelle në pjesën e dytë i dhanë fitoren Italisë për të marrë tre pikët e para.

Pavarësisht emrave të mëdhenj, përpjekjeve për lojë të bukur, Belgjika nuk ia doli të dhurojë as spektakël, dhe loja e golat i takuan Italisë. Fitorja e traditës vazhdon.

SHQIPTARI.EU

Italy's Emanuele Giaccherini scores the opening goal past Belgium goalkeeper Thibaut Courtois

Courtois can do nothing about the shot after Giaccherini stole a march on the Belgium defenceThe ball hits the back of the net as the Belgium defence laments the concession of the goal on the half-hour markPelle is congratulated by his team-mates as Italy celebrate making a winning start to the European Championship

Giaccherini also made a bee-line for the Italy bench to celebrate with his team-mates on the benchPelle missed a chance to add to his tally for Italy after a hit-and-miss season with Southampton - but would later make amendsPelle can't hide his frustration after his missed chance in the first half in BelgiumRomelu Lukaku came close to levelling for Belgium but he lifted his ball over Gianluigi Buffon and the crossbarEverton striker Lukaku didn't need to be told that he had missed the chance to haul Belgium back into the matchGiaccherini is mobbed by his team-mates after scoring Italy's first goal of the tournament in France

Thibaut Courtois dives to his right to save from Pelle and keep Belgium's deficit to just one

Marouane Fellaini, who was sporting a bleached-blond haircut, views with Italy defender Andrea Barzagli

Italy manager Antonio Conte - who will join Chelsea after the tournament - cut an animated figure on the touchline

Kevin De Bruyne stretches for the ball with Matteo Darmian also keeping an eye on it 

Workers clear water away prior to the match following a downpour of rain before kick-off

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...