Published On: 27 Maj, 2016

Itali, shkatërrohet grupi kriminal, heroinë e kokainë nga “Toka e Shqiponjave”, 31 shqiptarë në pranga

Një grup kriminal është shkatërruar nga policia italiane në kuadër të një hetimi ndërkombëtar mes Italisë, Spanjës dhe Shqipërisë.

38 anëtarë të bandës janë vënë në pranga, mes të cilëve 31 shqiptarë, 5 marokenë, 2 tunizianë, të gjithë të akuzuar për trafik të lëndëve narkotike.

Gjatë operacionit janë sekuestruar 130 kilogramë, përfshirë heroinë dhe kokainë dhe 300 mijë euro. Hetimet janë kryer nga karabinierët e komandës provinciale të Milanos në së bashku me autoritetet e Shqipërisë, Gjermanisë dhe Spanjës, të koordinuara nga Drejtoria qendrore e Antidrogës dhe në bashkëpunim dhe prokurorinë e Milanos.

Sinjali i parë për këtë grup ishte dhënë në vitin 2014 kur policia kishte kapur 42 kilogramë heroinë gjatë një kontrolli rutinë. Hetimet e mëtejshme zbuluan ekzistencën e kësaj organizate kriminale – i ‘degëzuar’ në të gjithë Italinë veriore dhe në Shqipëri, Sipas mediave italiane është pikërisht “Toka e Shqiponjave” siç ata i referohen Shqipërisë, prej nga vinin sasitë e mëdha të heroinës dhe kokainës.

Karabinierët identifikuan furnizuesit shqiptarë të drogës dhe korrierët e tyre të cilët e transportonin drogën me makina të modifikuara posaçërisht për të fshehur lëndën narkotike.

/Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...