Published On: 29 Korrik, 2016

Isufi: Qeveria s’ka argumente të mjaftueshme për Demarkacionin! (VIDEO)

Florim Isufi, Profesor i Gjeografisë, vlerësoi se ratifikimi i Demarkacionit është gjeja më e keqe qe mundet me i ndodhë vendit në këtë kohë.

Ai, tha se kërkesa e deputetit Shpejtim Bulliqi për debat ka për qëllim që, në këtë debat, deputetët të formojnë qëndrimin e tyre sa i përket kësaj çështje.

 “Asnjë minisitri nuk do ta prezentoj ndonjë hartë tjetër ose fakt që me ndryshue mendimin e deputetëve”, ka thënë Isufi, në emisionin “Rrokum Roll”, transmeton gazetablic.com

Ai ka shtuar se kufijtë munden të ndryshohen, siç kanë ndodhë në shumë shtete të rajonit, por kjo bëhet me vendim, e një gjë e tillë nuk është bërë në Kosovë.

»» Bulliqi: Më 3 gusht do të dalin argumente të reja për Demarkacionin. Qeveria e plotësoi raportin me të gjeturat tona!

Duke e komentuar deklaratën e Grabovcit, Isufi ka thënë se, nëse marrëveshja ratifikohet në Kuvend, atëherë nuk mundet të shkojë më në Arbitrazh.

Qeveria mundet të fitojë me vota në këtë aspekt, por jo me fakte, ka vlerësuar ai.

“Qeveria ka qenë dashur që të marrë vlerësimin e Komisionit, por mos me nënshkrue mënjëherë, pa marrë edhe vlerësimet e opozitës dhe faktorëve tjerë”, ka thënë Isufi në Rrokum TV.

Isufi ka sqaruar se Qeveria është duke i thirrur në Ligjin e Matjeve të vitit 1974, por ky nuk është fakt cilëson ai.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...