Published On: 27 Prill, 2016

Istogu i dha lamtumirën e fundit pedagogut shumëvjeçar, Ahmet Mehajt

 

Adem Lushaj

Në Istog, me një Akademi përkujtimore të organizuar nga Drejtoria Komunale për Arsim, e ku merrnin pjesë familjarë, zyrtar institucionesh, punonjës dhe veteran të arsimit, iu është dhënë lamtumira e fundit, punëtorit shumëvjeçar të arsimit shqip, veprimtarit dhe humanistit Ahmet Mehaj, i cili ndërroj jetë në moshën 81 vjeçare. Axha Ahmet siç e quanin istogasit, i lindur në Tomoc të Istogut, tërë jetën e tij ia kushtoj arsimit, qoftë si mësues, apo edhe si këshilltar pedagogjik në Regjionin e Pejës, duke u bërë model për punë dhe përkushtim në ngritjen e nivelit të arsimit. Për jetën dhe veprën e punëtorit shumëvjeçar në fushën e arsimit, kanë folur Agim Haxhiu, drejtor i DKA-së në Istog, ish kolegu i tij, i ardhur nga Prekazi, Selmon Mehaj, si dhe ish nxënësi Adem Geci, të cilët e kishin vlerësuar kontributin kombëtar, e sidomos të fushës arsimore, i cili ishte edhe një ndër bashkëpunëtorët më të afërt të Avdyl Ramaj, këshilltarit për arsim i Presidentit dr. Ibrahim Rugova. “Axha Ahmet u shqua si njeri i dijes, unitetit dhe ndershmërisë. Ai, ishte i përkushtuar për ti shërbyer atdheut me ideale të larta dhe dashuri të madhe, duke punuar palodhshëm në ngritjen e nivelit të arsimit dhe kulturës kombëtare”, është thënë në fjalët lamtumirëse për pedagogun istogas, Ahmet Mehaj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...