Published On: 9 Maj, 2016

Ismet Abazi – Dikur krenaria e atletikës kosovare, tani i harruar


Skender Rugova

Atletika Kosovare gjithnje kishte talenta. mirpo mungesa e kushteve materiale, si dhe ajo e shtigjeve, beri qe atletet tane te jene ne hije te atyre nga Republikat tjera te sistemit te meparshem. Megjithate, pas ndertimit te stadiumit Olimpik ne Mitrovice, fillon nje ngritje me e madhe, duke arrijtur rezultate me te mira. Padyshim, Ismet Abazi dhe Dragan Vuleviq, konsiderohen si atletet me te mire qe kishte Kosova ndonjehere. Kesaj rradhe fokusimi im do te jete ne atletin tane Ismet Abazi, I cili gjate karijeres se tij kishte rezultate shume te mira. Eshte e pamundur ti mbaj ne mend te gjitha, ne anen tjeter heren e fundit me te jam takua para 30 viteve, megjithate gjithnje e kam te fresket suksesin e tij shume te madh kur ne vitin 1974, ne krosin e madh te “Politikes” ne Beograd, para yjeve te YU atleteve zuri vendin e pare. Ishte pjesmarres ne krosin Ballkanik ne Budapest te Hungarise, ne vitin 1975.. I permenduri me larte, ishte shume I mire ne keto disciplina: 1500, 3000 dhe 5000 metra, nderkaq “ambelsire” e kishte 1500 metershin. Edhepse jeton dhe vepron ne Turqi, tash sa vite, megjithate mendjen gjithnje e ka ne Federaten e Atletikes se Kosoves. Jam I bindur qe Ismeti kishte me dhane nje sukses te madh qofte ne aspektin profesional si perzgjedhes, apo ne ate organizativ si president, meqe eshte emer qe e njohin shume vende tjera jashte Kosoves, mirpo fatkeqesisht I njejti nuk eshte ftuar asnjehere, qofte ajo edhe me rastin e shpalljes se me te mireve te vitit.
ISMET ABAZI- THE BEST RUNNER THAT KOSOVA EVER HAD

THE MOST PREFERRED EVENTS OF HIS WERE: 1500 M, 3000 M AND 5000 M. HE HAD A LOT OF SUCCESS WHICH IS DIFFICULT FOR ME TO WRITE ABOUT SINCE 30 YEARS HAVE PASSED SINCE I LAST SAW HIM BUT I CAN STILL REMEMBER HIS BIG SUCCESS WHEN HE WON FIRST PLACE IN CROSS COUNTRY (OUT OF ALL THE ATHLETIC STARS OF YUGOSLAVIA), WHICH POLITIKA WOULD ORGANIZE EVERY YEAR. HE ALSO PARTICIPATED IN BALKANS COMPETITION IN BUDAPEST 1975.

Fotografia e Skender Rogova
Fotografia e Skender Rogova
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...