Published On: 21 Maj, 2016

Ismail Kadare vlerësohet “Qytetar Nderi i Pejës”

“Sot jam vërtetë i prekur të marr këtë çmim, që mban emrin e mikut tim të shtrenjtë, me të cilin kemi pasur gëzime, brenda e zhgënjime të përbashkëta ndër vite. Është ndjenjë e pabesueshme për mua” ka thënë mes tjerash ai që ka shkruar “Gjeneralin e ushtrisë së vdekur”, “Ura me tri harqe”, “Mosmarrëveshja” dhe libra të tjerë në krijimtarinë e tij të fuqishme letrare, Ismail Kadare.

Sarandë Selimi

Takimet e 14-ta letrare ndërkombëtare “Azem Shkreli” janë hapur sot me praninë e një figure të madhe letrare për shqiptarët. Ismail Kadare, fitues i çmimeve më të mëdha letrare në botë dhe autor i kryeveprave shqiptare që janë përkthyer në disa gjuhë të botës, sot ka marrë edhe çmimin “Azem Shkreli” në qytetin e Pejës.

Kadare, i pranishëm vetë për të marrë çmimin në fjalë, ka treguar se duhet të kesh nderin për ta dhënë atë, dhe se sot Kosova ka nderin që i jep një çmim të tillë atij.

“Sot jam vërtetë i prekur të marr këtë çmim, që mban emrin e mikut tim të shtrenjtë, me të cilin kemi pasur gëzime, brenda e zhgënjime të përbashkëta ndër vite. Është ndjenjë e pabesueshme për mua” ka thënë mes tjerash ai që ka shkruar “Gjeneralin e ushtrisë së vdekur”, “Ura me tri harqe”, “Mosmarrëveshja” dhe libra të tjerë në krijimtarinë e tij letrare, Ismail Kadare.

Kadare sot e ka nisur mëngjesin në ceremoninë e hapjes së takimeve letrare, ndërsa i nderuar duke qenë laureat i këtij çmimi ai ka thënë se letërsia është pjesë e pandarë e kulturës shqiptare.

“Dhe këtë kulturë sot ju e keni nderuar. Dikur nuk e kemi paramenduar kohën kur shqiptarët e Shqipërisë do të merrnin çmime në Kosovë, dhe ja që diçka e tillë po ndodhë” ka thënë Kadare mes tjerash.
Adem Gashi, pjesë e takimeve dhe jurisë që zgjodhi si fitues Kadarenë, ka treguar arsyet se pse këtë vit Kadareja meritoi këtë çmim.

“Letërsia shqipe me Kadarenë ka kapur majat e universit të përbotshëm letrar, dhe nuk kemi ne shqiptarët pse të bëjmë poza modestie. Duke i dhënë çmimin modest që mban emrin e mikut të tij, ne vetëm nderojmë kujtimin e tij dhe kësisoj deponojmë emrin e Ismail Kadaresë në historikun e këtij manifestimi” ka shtuar Gashi. /KultPlus.com 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...