Published On: 12 Maj, 2016
Bota |

ISIS vret 17 ushtarë irakianë

  • Kryengritësit e Shtetit Islamik (ISIS) kanë vrarë të paktën 17 ushtarë irakianë pas sulmeve vetëvrasëse me bomba të enjten në një sulm të madh kundër forcave qeveritare të cilat e kanë rimarrë qytetin perëndimor të Ramadit në dhjetor, sipas zyrtarëve të ushtrisë së Irakut.

Grupi xhihadist po ashtu ka vrarë edhe dy policë dhe kanë lënduar tetë të tjerë në dy sulme vetëvrasëse me bomba në Abu Ghraib jashtë Bagdadit, vetëm një ditë pasi që vrau të paktën 80 njerëz duke hedhur bomba në një market dhe dy postblloqe brenda kryeqytetit, transmeton Gazeta Express.

Sulmet afër Ramadit përbejnë njërën nga goditjet më të mëdha që ushtria irakiane ka pësuar që nga kohë kur e largoi ISIS-in nga qyteti perëndimor pesë muaj më parë.

Një kolonel ushtrie tha për Reuters se militantët kanë vrarë të paktën 17 ushtarë me bomba në Jarayshi, 10 kilometra në veri të Ramadit.

Ata po ashtu kanë rrethuar një regjiment ushtrie, kanë rrëmbyer një urë dhe kanë shkëputur një rrugë kryesore furnizimi që lidh Ramadin me rrethinën Thirthar, sipas burimeve të ushtrisë./Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...