Published On: 20 Janar, 2016
Bota |

ISIS shkatërron manastirin 1400-vjeçar në Irak (Foto)

Militantët e Shtetit Islamik kanë shkatërruar manastirin më të vjetër të krishterë në Irak. Këtë e tregojnë edhe pamjet satelitore.

Manastiri i Shën Elijasë ngrihej mbi një kodër në afërsi të qytetit verior të Mosulit, dhe ishte 1400-vjeçar.

Pamjet e siguruara nga “Associates Press” tregojnë sidoqoftë se manastiri nuk është rrafshuar tani, por në fund të 2014-s, shumë shpejt pasi qyteti ra në duart e militantëve të grupit të dhunshëm xhihadist.

Ndërkohë, një prift katolik nga Mosuli paralajmëroi se është historia e krishtërimit ajo që po zhduket barbarisht.

“Një veprim të tillë ne e shohim si përpjekje për të na dëbuar nga Iraku, për të na eliminuar, për të zhdukur ekzistencën tonë në këtë tokë”, tha At Paul Thabit Habib, i cili tani jeton në zonën e Irbilit të administruar nga kurdët.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...