Published On: 31 Mars, 2016

ISIS në prag të përdorimit të armëve bërthamore

  • Hulumtuesi i Harvardit Mattthew Bunn ka zbuluar se grupet ekstremiste të tilla si ISIS janë duke evoluar dhe mund të armatosen me armë bërthamore në të ardhmen e afërt.

Raporti mbi Menaxhimin e Atomit nga studiues të universitetit amerikan ka folur në detaje për kërcënimin e tre tipave të terrorizmit bërthamor ose radiologjik, transmeton arbresh.info.

Kjo përfshin shpërthimin e një bombe bërthamore, sabotimin e një objekti bërthamor dhe përdorimin e një bombe të pistë për të përhapur materialin radioaktiv.

Por raporti thotë se ka më shumë mundësi të shpërthimit të një bombe nukleare pasi do të ishte “më katastrofike”.

Raporti vjen pasi Samiti i Sigurisë Bërthamore vendos të mbahet sot në Uashington.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...