Published On: 17 Janar, 2016
Bota |

ISIS masakron rreth 400 gra e fëmijë dhe kidnapon edhe 300 të tjerë

  • Pjesëtarët e organizatës terroriste ISIS kanë kryer masakër të tmerrshme në provincën lindore Deir al-Zour, duke vrarë rreth 400 persona, kryesisht gra dhe fëmijë, ndërsa raportohet edhe për 300 të tjerë të kidnapuar.

Duke iu referuar burimeve lokale, televizioni SANA lajmëroi se terroristët e ISIS-it kanë hyrë në një lagje të qytetit dhe kryen masakër të tmerrshme ndaj civilëve. Burimi i njëjtë pohon se janë vrarë së paku 400 persona, në mesin e të cilëve numri më i madh janë gra, pleq dhe fëmijë, transmeton KTV.

Paralelisht me këtë, agjencia siriane e lajmeve SANA po ashtu, lajmëroi se terroristët e ISIS-it kanë kryer një varg sulmesh vetëvrasëse me bomba dhe një masakër masive në këtë rajon, ndërsa kanë kidnapuar rreth 300 persona të tjerë.

Observatori për të drejtat e njeriut në Siri raporton se terroristët “në mënyrë tinëzare” hynë në lagje duke vrarë dhjetëra civilë dhe së paku 75 ushtarë sirianë.

Grupi ekstremist, Shteti Islamik, e ka kontrollin në pjesën më të madhe të provincës lindore, Deir al-Zour, ndërsa qeveria i kontrollon disa pjesë të qytetit me po këtë emër, përfshirë edhe një aeroport ushtarak, transmeton Koha.net.

Provinca Deir al-Zour i mundëson grupit militant, Shteti Islamik, lidhjen me territorin që e ka nën kontroll në Irak.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...