Published On: 25 Dhjetor, 2015
Bota |

“ISIS-i po i kërcënon me zhdukje katolikët në vendin e lindjes së katolicizmit”

Kryepeshkopi i qytetit anglez, Canterbury, në meshën tradicionale të festës së Krishtlindjes, ka thënë se vizioni apokaliptik i ISIS-it është duke i kërcënuar të krishterët me “zhdukje” mu në vendin e lindjes të religjionit të tyre.

Kryepeshkopi Justin Welby, grupin ekstremist ISIS e përshkroi si nxitës të frikës, dhunës, urrejtjes dhe motivacionit të vendosur për shtypje në Lindjen e Mesme.

“Ata e urrejnë të ndryshmen, edhe pse ka myslimanë, jazidi dhe katolikë që mendojnë ndryshe, por për shkak të tyre katolikët po ballafaqohen me asgjësim mu në regjionin ku besimi katolik buroi”, tha ai.

ISIS, i njohur edhe si Shteti Islamik, apo Daesh sipas emrit në gjuhën arabe, ka marrë nën kontroll pjesë të mëdha territori në Irak dhe Siri, duke vendosur një hegjemoni brutale ndaj banorëve që jetojnë nën regjimin e tyre.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...