Published On: 30 Mars, 2016

Nishani: Qeveria kundër Gjykatës së të Drejtave të Njeriut me ‘Ligjin e Pronave’

Zbatimi i reformave sipas udhërrëfyesit të KE, reforma në drejtësi dhe problemi i shkaktuar me ligjin për pronat, miratuar së fundi nga qeveria, kanë qenë disa nga çështjet që kreu i shtetit, Bujar Nishani ka diskutuar gjatë takimit të sotëm me Komisionerin për Politikën e Fqinjësisë Evropiane dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn.

Zyra për shtyp e Nishanit, bën me dije se presidenti Nishani vuri në dukje se zbatimi i reformave sipas udhërrëfyesit të përcaktuar nga Komisioni Evropian duhet të jetë prioritet i prioriteteve, përfshirë reformën në drejtësi, por edhe të katër prioriteteve të tjera që përfshijnë luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, administratën publike, të drejtat e njeriut si dhe çështjen e pronës.

Duke u ndalur tek reforma në drejtësi, Presidenti Nishani evidentoi se mbetet i palëkundur në bindjen dhe mbështetjen e tij për një reformë që zhvillohet në suazën e rekomandimeve të Komisionit të Venecias dhe standardit evropian, si dhe se kjo reformë që kapërcen kufijtë e mekanizmave të sistemit të drejtësisë dhe përbën një reformë kushtetuese duhet të sigurojë medoemos jetëgjatësi.

“Vullneti i palëve për të ecur në këtë trajektore mbetet kyç në këtë fazë të procesit,” – tha Presidenti.

Duke u ndalur tek çështja e pronës, si një e drejtë themelore, Nishani tha se duhet vëmendje më e madhe e Komisionit Evropian lidhur me këtë prioritet kyç.

“Veçanërisht ndaj ligjit të miratuar rishtazi në Parlamentin shqiptar, i cili shkon përkundër standardit të vendosur nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut”- tha Nishani.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...