Published On: 3 Maj, 2016

Ish-truproja nxjerr sekretet e Sali Berishës: Me urdhër të tij zbatova ‘puçin’ e shtatorit 1998

Izet Haxhia, një nga njerëzit më të afërt të Sali Berishës, gjatë pushtetit të tij të parë, deklaron se Berisha nuk i hapi depot e armëve në ’97, me qëllim që populli të mbrohej nga bandat, por i hapi për të armatosur militantët e Partisë Demokratike, për të luftuar kundër Jugut.

Ish-truproja i Sali Berishës thotë për Shqiptarja.com se Berisha, deri më sot, ka dhënë tre versione për hapjen e despoteve, të cilat sipas tij asnjëri nuk përkon me të vërtetën.

Haxhia pohon se Berisha, i frikësuar nga rebelimi i Jugut, urdhëroi hapjen e depove, për të armatosur Veriun dhe militantët e PD. Haxhia shton se synimi i Sali Berishës ishte të fuste në konflikt të armatosur Veriun me Jugun e Shqipërisë. “Marshalli deri më sot ka dhënë deklarata, të cilat asnjëra nuk përputhet me tjetrën, jo vetëm për ngjarjet e ‘97 e 14 Shtatorin, por për çdo ngjarje ku ai është i përzier si iniciator dhe organizator. Një herë pati thënë që depot e armëve i hapën rebelët e kuq, herën tjetër që erdhën nga deti ata që i hapën depot dhe tani, në fund, që ai paska lejuar hapjen e tyre për të armatosur popullin, që të mbrojë veten nga bandat e kuqe”, ka thënë ai për Shqiptarja.com

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...