Published On: 20 Maj, 2016

Ish-ministri Rexhep Osmani shoqërohet në Polici, dyshohet se ngacmoi seksualisht një studente

Ish ministri, i Arsimit, Rexhep Osmani, tashmë ligjërues në fakultetin e Edukimit në Universitetin e Prishtinës gjatë ditës së djeshme dyshohet se është përfshirë në një përleshje fizike.

Gazeta Fjala merr vesh nga burime brenda universitetit se deri te kjo përleshje ka ardhur si pasojë e kushtëzimit të notës me favore seksuale që profesori i kishte bërë një studenteje.

Sipas këtyre informatave studentja ka qenë e martuar, dhe menjëherë e ka lajmëruar bashkëshortin e saj lidhur me ngjarjen. Burri i saj ka shkuar në zyrë te profesorit për t’i ‘qëruar’ personalisht hesapet me profesorin Rexhep Osmani.

Gazeta Fjala ka kontaktuar rektoratin e Universitetit të Prishtinës. Zëdhënësi i UP-së, Afrim Hoti ka thënë për gazetën së janë të njoftuar me rastin dhe se tashmë po presin raportet zyrtare.

“Po e presim raportin nga policia, fakulteti dhe profesori, i cili e shpjegon tërë ngjarjen. Rektori do ta jap vendimin e tij”, ka thënë Hoti.

Gazeta ka provuar të kontaktoj edhe me profesorin Osmani, mirëpo telefoni i tij ka qenë jashtë funksionit.

Lidhur me rastin është e njoftuar edhe policia e Kosovës. PK në raportin e saj thotë se i dyshuari tashmë është shoqëruar në polici, dhe i njëjti me urdhër të prokurorit lirohet në procedurë të rregullt.

“Viktima femër K-Shqiptare ka raportuar se i dyshuari mashkull K-Shqiptar e ka ngacmuar seksualisht. Viktima nuk ka pësuar lëndime trupore. I dyshuari pas intervistës me urdhër të prokurorit lirohet në procedurë të rregullt”, thuhet në raportin e PK-së.

Gazeta Fjala po ashtu ka kontaktuar edhe me fakultetin e Edukimit. Por këta të fundit nuk kanë qenë të gatshëm të flasin për këtë gjë.

Ish- ministri, intervistohet nën dyshimin për ngacmim seksual!

Njeri nga ish- ministrat e Qeverisë së Kosovës, dyshohet se ka ngacmuar seksualisht një studente. Gazeta Blic ka marrë vesh se ky ish- ministër tash mësimdhënës në Universitetin e Prishtinës, është intervistuar gjatë ditës së djeshme, pas denoncimit që kishte bërë një studente.

Gazeta Blic e ka kontaktuar edhe Policinë e Kosovës, mirëpo këta të fundit nuk kanë dhënë detaje. Sipas tyre, e gjitha gjendet në raportin ditor të policisë.

“Policia e Kosoves pothuajse te gjitha rastet e incidenteve kriminale i bene publike permes raportit 24 oresh për të gjitha rajonet, andaj ju lutem i referoheni raportit te publikuar sot”, ishte përgjigja e Policisë së Kosovës, dhënë Gazetës Blic.

Ndërkaq, burime brenda policisë thonë se fjala është për R. O., duke mos dhënë më shumë detaje tjera.

Në raportin zyrtar të Policisë thuhet se pas intervistës nga prokurori, i dyshuari është liruar në procedurë të rregullt.

“Viktima femër K-Shqiptare ka raportuar se i dyshuari mashkull K-Shqiptar e ka ngacmuar seksualisht. Viktima nuk ka pësuar lëndime trupore. I dyshuari pas intervistës me urdhër të prokurorit lirohet në procedurë të rregullt”, thuhet në raportin e Policisë së Kosovës.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...