Published On: 18 Tetor, 2016

Ish-Ministri i Jashtëm Aldo Bumçi: Marrëdhëniet Tiranë-Prishtinë në pikë kritike

Ish Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Aldo Bumçi në mbledhjen e Komisionit Parlamentar për Politikën e Jashtme ka shprehur se marrëdhëniet Tiranë-Prishtinë, janë në pikën më të ulët. Sipas tij, këto marrëdhënie janë futur ne një krizë dhe ka nënvizuar se dimensioni Beograd-Prishtinë nuk është Tirana, shkruan Gazeta Express.

Ai ka potencuar se Tirana zyrtare po dëmton me tentativën për tu bërë dimension i marrëdhënieve Beograd-Prishtinë

“Duket që kemi arritur në pikën më të ulët të marrëdhënieve Tiranë-Prishtinë. Jemi në një krizë. Kjo nuk është një rrufe në qiellin e kaltër. Vjet, pas takimit të Vjenës, pati një deklaratë të zotit Hashim Thaçi, i cili tha se pajtimi vjen vetëm përmes Prishtinës. Problemi i vetëm që ekziston në marrëdhëniet shqiptaro-serbe është Kosova dhe takimet e zotit Rama me palën serbe, në mënyrën sesi janë paraqitur kanë lënë në hije Kosovën. Dimensoni kryesor është Beograd-Prishtinë, nuk është Tirana. Tirana me këtë rol që po merr po dëmton”, tha nënkryetari i Komisionit të Jashtëm, Aldo Bumçi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...