Published On: 8 Gusht, 2016

Ish-eprori i UÇK’së dënohet me 8 vite burg për krime lufte

Ish-eprori i UÇK’së, Xhemshit Krasniqi është dënuar me 8 vite burgim për krime lufte, raporton Lajmi.net.

Vendimi është dhënë të hënën, shkruan i njëjti portal.

Policia e EULEX-it, në Tetor të 2015’ës, pas më shumë se 5 vite arrati, kishte arrestuar ish-eprorin e UCK’së, ndaj të cilit, atë kohë, ekzistonte dyshimi i bazuar se ka kryer veprën penale “krime lufte kundër popullsisë civile”.

Këto krime supozohen të jenë kryer në Qendrat e UÇK’së të vendosura në Kukës dhe Cahan (Shqipëri) gjatë prillit, majit dhe deri në mesin e qershorit të vitit 1999.

Xhemshit Krasniqi, gjatë kësaj periudhe ishte ushtar i UÇK’së, me cilësi menaxheriale dhe mbikëqyrëse në relacionin me të burgosurit të mbajtur në Kukës dhe Cahan.

Gjatë arrestimit të Krasniqit familjarët pretendonin se forcat e EULEX’it kanë përdorur dhunë ndaj tyre dhe dy familjarë kanë kërkuar ndihmë mjekësore në Emergjencën e Spitalit Rajonal.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...