Published On: 28 Prill, 2016

Isa Mustafa nuk e donte në parti, por PDK do që t’ia qoj si zëvendës!

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa pak kohë para se të mbaheshin zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2014, nuk e kishte pranuar në parti Ramiz Kelmendin. Burime të Gazetës Blic brenda partisë së drejtuar nga Mustafa kanë bërë të ditur se ish- deputeti i AAK-së, para se të kalonte në PDK kishte dashur që ta aderonte në LDK, mirëpo që lideri i saj nuk ishte i interesuar që ta fus në listë zgjedhore.

 “Ramiz Kelmendi e kishte lutur madje Isa Mustafën që ta merrte në parti, mirëpo ky i fundit nuk e pranoi”, thekson një burim i lartë i Gazetës Blic brenda LDK-së.

Mirëpo, tash pas dy vjetësh duket se gjërat kanë ndryshuar. Përkundër që Mustafa nuk e deshi as në parti Ramiz Kelmendit, ka gjasa që brenda pak ditësh ta ketë bashkëpunëtorin më të afërt.

“Kadri Veseli po e mbështet Ramiz Kelmendin për postin e zëvendëskryeministrit, ndonëse për këtë çështje nuk është vendosur përfundimisht”, ka thënë ndërkaq, një zyrtar i lartë i PDK-së në kushte anonimiteti.

Edhe vetë Kelmendi në një deklaratë që e ka dhënë për medie para pak ditësh ka thënë se ai po e pretendon postin e zëvendëskryeministrit. Deputeti i PDK-së ka theksuar se ai do të jepte kontribut të madh për vendin sikur të ishte në këtë post.

Ndërkohë, Gazeta Blic k raportuar se është duke u zhvilluar një luftë shumë e ashpër ndërmjet Hajredin Kuçit, i cili ka paralajmëruar se më s’do të jetë ministër i Drejtësisë, dhe Ramiz Kelmendit për postin e zëvendëskryeministrit.

Që nga zgjedhja e Hashim Thaçit si president i vendit, kanë mbetur dy poste vakante në qeveri, ai i ministrit të Punëve të Jashtme dhe ai i zëvendëskryeministrit.

Në anën tjetër, kryeministri i vendit, Isa Mustafa ka paralajmëruar se së shpejti do të ndodh riformatizimi i qeverisë./

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...