Published On: 5 Shkurt, 2016

Isa Mustafa besohet se po i parapërgatitë kurth Hashim Thaçit

  • Ky titull nuk është shpikje. Kështu vlerësojnë njohësit e rrethanave politike në Kosovë, ata që flasin lirshëm dhe që nuk paguhen prej klaneve dhe qeverisë. Në fakt, i pari i LDK-së, që përmes gojës së Agim Veliut proklamoi një marrëveshje me VLAN-in, në të cilën Ramush Haradinaj do të ishte kryeministër, e Isa Mustafa kryetar i Kuvendit të Kosovës, pak ditë pas shpalljes së lajmit iu ofrua Hashim Thaçit për koalicion.

Sensacioni qëndronte në faktin se Isa ishte brutalisht  deklarativ kundër qeverisë Thaçi, ndërsa pioni i tij, Ismet Beqiri, edhe më arrogant se kaq. Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri, që normal përfaqëson zërin e partisë, e donin Thaçin në bankën e të akuzuarit për vrasjet politike, përfshirë këtu edhe Kadri Veselin dhe disa të tjerë  që lakohen si emra të SHIK-ut.

Për 24 orë oratoria akuzuese e Isa Mustafës dhe e Ismet Beqirit u shndërrua në narracion paqësor, ku më fabula nuk ishte SHIK-u e as vrasjet në LDK. Për 24 orë Isa Mustafa dhe Ismet Beqiri u miqësuan me Hashim Thaçin dhe me të tjerët që rastësisht nuk ishin takuar në fushat e pajtimit të Anton Çettës, për të shtrirë dorën e pajtimit.

Brenda LDK-së u ngritën zërat e mospajtimit, ashtu sikur edhe në atë të PDK-së, që nuk janë krejt miqësor me LDK-në. Megjithatë, koalicioni u ndërtua, por njohësit thanë se ky ndërtim i frymës së bashkëpunimit të koalicionit është i përkohshëm. Edhe një herë tjetër kishte filluar me Fatmir Sejdiun dhe kishte rënë qeveria, ashtu siç e parashohin njohësit e problemeve politike të njëjtin skenar edhe tash dhe kjo qeveri do të bjerë kollaj nëse Hashim Thaçi nuk emërohet president i Kosovës me votat e LDK-së.

Çka kur kjo stuhi po ofrohet në parlament?

Pak besohet se LDK-ja parlamentare do ta votojë në shumicë Hashim Thaçin për president. Por, duke e njohur Isa Mustafën, pak besohet se ai nuk do i bëjë kurth Hashim Thaçit në zgjedhjen e presidentit. Ditën me Hashimin, natën me degët e LDK-së do të jetë e mjaftueshme që Isa ta ngrit kurthin, ashtu sikur ia ngriti edhe Ramushit, Albin Kurtit dhe Fatmir Limajt. /Kosovarja/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...