Published On: 24 Janar, 2016

Isa Boletini në Saraj, në Sheshin e Plisave në Shkup, kryeqytetin e Dardanisë

 

Vendosja e shtatores së Isa Boletinit në Shkup ka pasur jehonë edhe në diasporë. Kështu një postim i ka kushtuar atdhetarja Nagi Husaj, duke shprehur gëzimin e saj, nëpërmjet një postimi, të cilin e ka shoqëruar edhe me foto nga momenti i vendosjes së shtatores së heroit kombëtar.
Ajo madje ka saktësuar se iniciator i kësaj veprimtarie është Drejtori i Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore Shqiptare në Shkup Dr. Skënder Asani.
Busti i Heroit Isa Boletini u vendos në Saraj të Shkupit, i lartë 3.69 m dhe ka për autor skulptorin e njohur durrsak Idriz Balani.

“Foto të dërguara nga M. Asani, direkt nga “Sheshi i Plisave””, ka shkruar ajo. Shqiptari.eu

Isa-shkup

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...