Published On: 7 Maj, 2016
Bota |

Irani thotë se disa ushtarë i janë vrarë në Aleppo të Sirisë

Disa ushtarë iranianë janë vrarë afër Aleppos në Siri të shtunën, sipas Rojeve të Revolucionit të Iranit, në atë që duket të jetë njëra nga humbjet më të mëdha të Iranit në Siri që nga vendosja e forcave atje për ta përkrahur presidentin sirian, Bashar al-Assad.

Reuters shkruan se kryengritësit islamikë kanë rrëmbyer fshatin strategjik Khan Touman të premten, që është 15 km larg Aleppos në jugperëndim, transmeton Gazeta Express.

Dhjetëra njerëz raportohet të jenë vrarë në betejë.

Agjencia iraniane e lajmeve “FARS” citon Rojet Revolucionare të kenë thënë se 13 këshilltarë të ushtrisë iraniane janë vrarë, ndërsa 21 tjerë janë plagosur në luftime.

Sulmi në fshatin Khan Touman ishte nisur nga një aleancë e Shtetit Islamik e njohur si Jaish al-Fatah, përfshirë dhe frontin Nusra që lidhet me al Qaedaa, i cili i ka refuzuar përpjekjet diplomatike për t’i dhënë fund luftës civile pesë vjeçare.

Më herët gjatë kësaj jave, ShBA dhe Rusia ndërmjetësuan një armëpushim në qytetin e Aleppos.

Por, luftime në jug të këtij qyteti, në njërin prej fronteve më të mëdha ku forcat e përkrahura iraniane janë vendosur, ka eskaluar në ditët e fundit.

Mbikëqyrësi Sirian i të Drejtave të Njeriut me bazë në Britani të Madhe i cili monitoron konfliktin atje, ka thënë se aeroplanët luftarakë rusë dhe sirianë i kanë intensifikuar bombardimet mbi caqet e kryengritësve./Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...