Published On: 11 Mars, 2016
Bota |

Irani ekzekutoi njëmijë veta brenda një viti

Raporti i të Drejtave të Njeriut thotë se janë ekzekutuar mbi 1.000 persona duke përfshirë edhe të rinj.

Vitin e kaluar në Iran janë ekzekutuar rreth 1.000 persona, thuhet në raportin e OKB-së të lëshuar të enjten, që tregon nivelin më të lartë në 20 vitet e fundit.

Ekzekutimet ndodhën përderisa Teherani ishte duke negociuar me fuqitë botërore rreth marrëveshjes së inspektimit bërthamor që do të tregojnë se Irani ka filluar të rehabilitojë veten në bashkësinë ndërkombëtare.

Raporti nga Ahmed Shaheed, raportuesi special i OKB’së për të drejtat e njeriut në Iran, tha se të paktën 966 u ekzekutuan në vitin 2015.

Ai vuri në dukje shqetësimet mbi ekzekutimin e të miturve dhe tha se 16 persona ishin ekzekutuar në mes të 2014 dhe 2015, numri më i madh në pesë vitet e fundit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...