Published On: 8 Maj, 2016
Bota |

Irak, gjenden 50 varre masive

Më shumë se 50 varreza masive janë gjetur në territorin e liruar nga kontrolli i Shtetit Islamik në Irak, përfshirë tri gropa të mbuluara në një fushë futbolli, ka njoftuar i dërguari i Kombeve të Bashkuara. Jan Kubis i ka thënë Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara se dëshmitë për “krimet rrëqethëse”, të kryera nga grupi militant, u zbuluan ku forcat irakiane, të mbështetura nga trupat amerikane dhe forcat ajrore, po e rimerrnin qytetin e Ramadit dhe zonat e tjera në veri dhe perëndim të Irakut. Tri varreza që mbanin nga 40 grupe të mbetjeve, u gjetën në një fushë futbolli në Ramadi më 19 prill, ka thënë Kubis. Ramadi është liruar plotësisht nga Shteti Islamik në muajin shkurt. I dërguari tha se kriza humanitare po përkeqësohet në Irak, me afro një të tretën e popullsisë apo më shumë se 10 milionë njerëz që po kërkojnë ndihmë urgjente; shifër kjo e dyfishuar nga viti i kaluar. Ai ka parashikuar se edhe dy milionë njerëz të tjerë mund të zhvendosen deri në fund të vitit, nga fushata e re ushtarake, me qëllim të largimit të IS-it. Forcat irakiane dhe kurde lëshuan një ofensivë në muajin mars në provincën Nineveh, ku po mbahet qyteti i Mosulit nga Shteti Islamik që nga qershori i vitit 2014.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...