Published On: 26 Janar, 2016

“iPhone 8”, telefoni i parë me ekran OLED

Apple prej një kohë të gjatë ka parashikuar se do të adoptojë ekranet OLED për iPhonët e rinj, dhe së fundmi raportohet se ky ndërrim i ekraneve do të ndodhë te gjiganti amerikan.

Sipas Reutersit, partneri i Apple-it, Japan Display ka konfirmuar se në vitin 2018 do të fillojë prodhimin e ekraneve OLED, pikërisht në kohën kur do të hidhet ne treg edhe “iPhone 8”.

Japan Display, korporatë e Sonyt, Thoshibas dhe Hitachit, nuk ka konfirmuar nëse ekrani do të krijohet veçanërisht për Apple-in, por analistët më parë kanë parashikuar se “iPhone 8” do të jetë pajisja e parë që do të ketë ekran OLED.

Nëse Apple pajiset me këtë teknologji, do t’ia mundësojë kompanisë që të prodhojë pajisje me ekran më të hollë dhe të lehtë, me më shumë ngjyra dhe kontraste sesa gjenerata e tanishme LCD.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...