Published On: 10 Mars, 2016

Intervista e parë e komandant Sokolit për luftën e vitit 2001 (Video)

  • Në një video të xhiruar nga gazetari Sulejman Kllokoqi për agjencinë e lajmeve Associated Press prezantohet situata në fshatin Malinë në malet e Karadakut të Shkupit në vitin 2001.

Në këtë video zhvillohet një intervistë me komandant Sokolin dhe komandant Hoxhën (Xhezair Shaqirin), ndërsa gjithashtu pjesë e videos janë edhe komandant Maliq Ndrecaj dhe komandant Tali (Miftar IsIami).

Komandat Sokoli në këtë intervistë thotë se Maqedonia nuk ka bërë asnjë hap për realizimin e të drejtave të shqiptarëve në këtë shtet. Ai thekson se kjo është arsyeja e daljes në skenë të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare.

“Qëllimi i UÇK-së është që pushtetit maqedonas por edhe botës t’ia bëjmë të qartë se shqiptarët në Maqedoni janë 45 për qind dhe ata duhet me pas të drejtën e kombit shtetformues. Nuk kemi qëllime me ndryshu kufij në Ballkan, as me ushtru dhunë ndaj civilëve, pavarësisht kush janë ata, serbë, maqedonas apo shqiptarë. Qëllimi ynë është vetëm e drejta e shqiptarëve në territorin e Maqedonisë”, është shprehur Sokoli.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...