Published On: 25 Shkurt, 2016

Inter me ‘pullë të kuqe’, Thohir kërkon ortakë ose blerës potencialë

  • Rezultatet e dobëta në fushë ndikojnë në bilancin e zikaltërve, sytë nga Kina Thohir po kërkon partner që ka ndikim tek 180 milionë tifozë të Inter 
  • Kur vë re që investimi yt po merr drejtimin e gabuar, ti vendos të dalësh nga skena duke minimizuar humbjen. Termi ‘Stop Loss’ është pikërisht kjo, një term që qeveris mendjen e Thohir gjatë kohëve të fundit, i cili ia ka lënë fatin e klubit ‘Goldman Sachs’, kompanisë ndërkombëtare bankare të investimeve dhe shërbimeve financiare që ose të gjejnë një partner, o të shesin një kuotë të aksioneve ose eventualisht kontrollin e Inter. Zërat që qarkullojnë, lidhin të ardhmen e Inter me ChemChina, korporata kineze shtetërore e industrisë kimike, e kthyer në aksionere kryesore të Pirelli në sajë të ndërmjetësimit të ‘Goldman Sachs’.

    Një burim brenda klubit zikaltër hedh poshtë aludimet se Thohir do ta shesë krejtësisht Inter, duke i vënë thkesin deklaratës së malajzianit i cili kërkon partneritet me një kompani që influencon tek 180 milionë tifozë zikaltër. Inter duhet të mbyllë këtë sezon me defiçit maksimal 30 milionë €: deri tani bilanci tregon shumën me ‘pullë të kuqe’ prej 50 milionësh, që në fund UEFA ul disa miliona nga kjo shifër. Në nivelin 30 milionë, Inter do ti duhet të paguajë 14 milionët e ngrira tek UEFA. Por nëse kalon përtej -40 milionë, marrëveshja aktuale me UEFA do të rishikohet dhe sanksionet mund të jenë më të rënda. Vitin tjetër, nuk ka për të funksionuar kurthi ‘ti paguaj’ pas merkatoje dhe rreziku i mospjesmarrjes në Champions, balancimi i bilancit do të jetë shumë i vështirë. Të paktën nga të ardhurat e klubit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...